TRAFİK IŞIKLARI

Malzemeler:

  • Oyuncak araba ya da bisiklet
  • Trafik Lambası Görevi Görebilecek 3 Renk Karton

Yaş:

  • + 3 Yaş

Kazanımlar:

  • Günlük Yaşam Becerileri
  • Trafik Kurallarını Öğrenme
  • Çevreye Duyarlılık
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Fiziksel Gelişim
  • Neden Sonuç İlişkisi

      Her gün okula gidip gelirken aşina olduğumuz trafik ışıklarıyla, artık evde de karşılaşıyoruz. Aybike Esra biniyor kardeşinin aracına, çıkıyor koridor trafiğine 🙂 Arada bir de benim bilgimi kontrol ediyor “Anne ben durdum , şimdi hangi ışık yanmış olabilir?”diye. Eee ehliyet almaya şunun şurasında kaç yıl kaldı değil mi? Pratik yapmak lazım.

      Bu etkinliği yaparken herhangi bir trafik lambası görevi görebilecek ekipman kullanmadık. Ama sizler kartonlardan yapılmış basit bir düzenekle çocuğunuza görsel bir malzeme sunabilirsiniz. Böylece uygulama yapması daha kolay olur. Bizim etkinliğimiz o anda kendiliğinden oluştuğu için bir hazırlığım yoktu. Aybike koridorda ilerledi, benim yanımda durdu ve kendi ışığına kendi karar verdi.

    Çocuklar bu etkinlikle çevrelerinde olan olaylar ve durumlar konusunda daha bilgili olmakta, farkındalıkları artmakta ve günlük yaşam becerilerine katkı sağlamaktadır. Ayrıca kullandığı araç ile kasları gelişmekte, kurallı oyun sayesinde de dikkat ve konsantrasyonu artmaktadır. Çocukla ayrıca ışıkların işlevleri ve nedenleri hakkında da konuşulması, kurallara uyulmadığı halde neler olabileceğinin belirtilmesi de neden-sonuç ilişkisi geliştirmesi adına değerlidir.

 6,709 total views,  2 views today

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir