ÇOCUKLARA YAZ İÇİN ETKİNLİK TAKVİMİ

     Yaz gelip çattı. Yıl boyu yoğun bir program içerisinde koşuşturan miniklerin artık dinlenme vakti. Havalarında güzelleşmesiyle beraber uzun saatler dışarıda zaman geçirecek olan afacanlar, içeri girmek zorunda kalacakları saatlerde sıkılabilirler. Bu süreçte de ebeveynlerin imdadına evde yapılabilecek etkinlikler koşar. 

     Bu yazımızda; çocuklar için evde yapılabilecek etkinliklerle ilgili bir takvim hazırladık. Benim kendi çocuklarım için de uygulayacağım bu etkinlik takviminde her tür etkinlik mevcut. Deneyler, sanat etkinlikleri, ressamlar, ülkeler, müzik aletleri, spor, İngilizce, mutfakta harika lezzetler, dua ve sure öğrenimi, miniyup, matematik ve okuma etkinlikleri, kitap okuma vb. Çocukların hem keyif alabileceği hem yeni şeyler öğrenip yaz mevsimini değerlendirebilecekleri yüzden fazla etkinlik. Bu etkinlikleri yaptıkça sizlerle de sitede paylaşacağım. 

      Her gün için standart olan bazı etkinlikler takvimde dikkatinizi çekecektir. Egzersiz her sabah standart olarak yapılacak. Kaslarımını geliştirmeye ihtiyacımız var. Her gün açık havada (park, bahçe ya da sahil) zaman geçirilecek. D vitaminine ve taze oksijene miniklerin gereksinimi oldukça fazla. Her gün akşam saatlerinde kitap okunacak. Ruhumunuz gıdası 🙂  İsteğe bağlı olmak üzere her gün bir dua ve sure okunacak. Tekrar ezberi kolaylaştırır. İngilizce kartlarımız ve kitaplarımızla pratik yapmak günlük rutinimizden. Bunu İngilizce başlığı altında değil de okuma başlığı altında kullanmayı tercih ettim.  Miniyup etkinlikleri sizin isteğinize bağlı olarak farklı bir etkinlikle değiştirilebilir. Bizim elimizde mevcut miniyup setlerimiz var. Onları bu yaz eritmeyi planlıyoruz. Siz yapmayabilirsiniz. Ama çok güzel ve faydalı bir set öneririm. Sanat etkinliklerimiz de gün aşırı olmak üzere mevcut. Sanat hem eğlenmek hem de estetik bakış açısının gelişmesi için gerekli. 

      Haftalık etkinliklerde de bazı konu alanları mevcut. Biz bu yıl haftalık programlarımızda şu konulara yer verdik: her hafta bir ülke, bir ressam ve bir müzik aleti tanıyoruz. Bir deney yapıyoruz ve mutfakta bir lezzet üretiyoruz. Tatil ve bayram haftalarında takvimimizi biraz rahat bıraktık ama boş durmayacağız. Zaman ve mekan özelliklerine göre değerlendireceğiz. Ve bol bol gezeceğiz. 

      Umarım sizler ve çocuklarınız çok keyifli ve verimli bir yaz geçirirsiniz. İyi tatiller dileriz 🙂

Temmuz etkinlikleri      ağustos etkinlikleri

label, ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir