TAŞITLAR VE İŞLEVLERİ

Malzemeler:

 • Taşıt ve İşlevlerine Ait Resimler

Yaş:

 • + 2 Yaş

Kazanımlar:

 • Genel Bilgi Birikimi
 • Eşleştirme
 • Gruplama
 • Dil Gelişimi
 • Çevreye Duyarlılık
 • Gözlem Yapabilme

      Sizlerle genellikle profesyonellikten uzak, doğal videolar paylaşmaya özen gösteriyorum. Videolarımın bir çoğu, etkinliklerin ilk kez yapılıyorken ki hali. Bunun nedenini kısaca özetlemek gerekirse;

 1. Mükemmel çocuk diye bir şey yoktur. Tüm çocuklar sıkılır, dikkati dağılır, o an modunda olmayabilir ya da bir etkinliği yapmayı başaramayabilir; durumunu size bizzat göstermek. Kendi çocuğunuza haksızlık etmenizi engellemek.
 2. Aybike Esra ya da Kerem Hakan ile yapacağım ikinci ya da sonraki tekrarlarda etkinliği yapmayı reddetme ihtimallerinin her zaman var olması. Bu nedenle ilk denemeyi kayıt altına alıp yayınlamayı tercih etmek.
 3. Etkinliğin sunuş kısmına şahit olmanızı istemek.
 4. Amatör ruhun daha çekici geldiğini düşünmem. Sayısız tekrardan sonra çekilen videolarda; çocuktaki hevesi gözlemlemek yerine, makine monotonluğunda faaliyeti yaptığını görmek çok çekici görünmese gerek. 
 

      Etkinliğimize dönecek olursak; bugün elimize taşıtlarla ilgili bir dergi geçirdik ve bu sayfayı sizlerle de paylaşalım istedik. Çocuklar çoğu zaman taşıtların isimlerini bilmelerine rağmen, işlevlerinden haberdar olmamaktadır. Biz de hem etkinlik yapalım hem de taşıtların görevlerini öğrenelim dedik. Eşleştirme çalışmaları arasında da yer alabilecek bir faaliyet örneği.

      Sokağa çıkıp bu araçlarla karşılaştığınızda da işlevlerinden bahsedebilir ve çocuğunuzun somut olarak gözlemlemesini sağlayabilirsiniz. Çevreyi tanıma etkinliğimizi sizlerde yapabilir, gerçek hayattan da örneklerle etkinliğinizi zenginleştirebilirsiniz.

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir