TÜRKİYE’NİN İLLERİ PUZZLE ÇALIŞMASI

    Bugünkü konumuz puzzle. Puzzle yapmanın yararlarından buradaki yazıda bahsetmiştik. Bu nedenle yararlarından bahsetmek yerine puzzle’ın kendisinden bahsedeceğim bu yazımda. Videoda izlemiş olduğunuz puzzle; Türkiye Haritası temalı. Ülkemizi ve şehirleri öğretmek adına harika bir çalışma. Ancak bu puzzle benim için çok daha kıymetli. Neden mi?

 

      Çocukluğumda, yaklaşık 6-7 yaşlarında babam bana bir puzzle hediye etmişti. Türkiye haritası temalı bir puzzle. Havalara uçmuştum. Çocukluğumda hatırladığım  sahip olduğum tek puzzle bu hediyeydi. Okumayı yeni öğrenmiş olmanın verdiği hazla şehir isimlerini tek tek okuyor ve yerlerine yerleştirmeye çalışıyordum. Bir süre sonra bu durum pratikleşti ve parçaların yerini aramadan yerine koyar oldum. Puzzle yapmanın keyfinin yanı sıra, şehirleri ve yerlerini öğrenmek bana çok şey kattı. Yaptığım şehir dışı seyahatlerle birlikte bu puzzle; hayatım boyunca coğrafya dersine ilgi duymamı ve sıkıntı yaşamamamı sağladı. Kim sorarsa şehrin yerini hemen gösterebiliyor ve şehir isimlerini ezbere sayabiliyordum. 

      İşte bu anı ile beraber çocuklarımın da bu konuda pratik kazanması amacıyla yapılmıştır bu etkinlik. Henüz okumayı bilmiyorlar. Bu nedenle şehir isimlerini ben okumak durumunda kalıyorum. Ama yavaş yavaş şehir isimlerine aşina olmaya ve yerlerini bulmaya başladılar. Bu harika. İçinde yaşadıkları ülkeyi, gezmiş olduğu şehirleri, şu an yaşadıkları yeri haritada tahmin ediyor ve uzaklıklarını az çok gözlerinde canlandırabiliyorlar. Okuma bilmeden yapmanın bir avantajı ise; şehirlerin şeklini de öğreniyor olmaları. Bazı şehirlere baktıklarında hangi şehir olduğunu hemen anlıyorlar. Ayrıca şehirlerin büyük ya da küçük yüzölçümüne sahip olduğunu da öğrenmiş oluyorlar. En sevdiklerimiz ize Kilis ve Yalova:)

       Ülkeler ya da Türkiye Haritası yapbozu alacaksanız size önerim normal puzzle kesimi değil de, sınırlara göre kesilmiş olanları tercih etmeniz. Dediğim gibi çok daha kullanışlı. 

     Çocuklarınızda parça-bütün ilişkisinin gelişmesi ve şehirlere aşina olması açısından bu puzzle’ı almanızı ve uygulamanızı öneririm. Sevgiler…

label, , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir