İP BASKISI

Malzemeler:

  • Örgü İpi
  • Boya
  • Kağıt
Yaş:
  • + 2 Yaş
Kazanımlar:
  • Sanatsal Etkinlik
  • Neden-Sonuç İlişkisi
  • Renk Bilgisi
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi

     Çocukluğumda okullarda çok yaratıcı etkinlikler yapılmazdı. En etkileyici olanları genellikle resim derslerinde yapılan sanat etkinlikleriydi. Baskı türleri de bu etkinliklerde başı çekerdi. Resim dersini eğitim hayatım boyunca sevmişimdir. Yeni ve yaratıcı etkinlikleri hep ilginç bulmuşumdur. O küçücük dünyamızda, tabletsiz hayatlarımızda bunlar bize mucize gelirdi. Ama şimdiki çocuklar çok daha şanslılar. inanılmaz şeylerle tanışıp, birçok farklı etkinliği yapma ve gözlemleme şansı buluyorlar. Tabii aileleri ve öğretmenleri bu nimeti olumlu bir biçimde değerlendirirse. Her ne kadar teknoloji çocukların hayatını olumsuz etkilese de, bu tarz etkinliklere ulaşmada ve yeni şeyler öğrenmede internetin yararlarını göz ardı edemiyoruz.

     Bugün sizlerle çocukluğumdan kalan bir etkinliği paylaşmak istedim. Hepiniz eminim ki resim derslerinde bu etkinliği yapmışsınızdır. Şimdi bu anıların üzerindeki tozu biraz silkeleyip ortaya çıkarmaya ne dersiniz? Sanat etkinliği çalışmalarımızdan biri daha; ip baskısı.  Çocukluğumuzda yaptığımız bu etkinliği gelecek kuşaklara da aktarıyoruz. Teknolojinin yanında sönük kalan bu tarz aktiviteleri gün yüzüne çıkararak unutulmasını engelliyoruz. Evet çocuklar tabletlerinde binlerce resmi boyayıp binlerce çizimi yapabiliyorlar ama boyalara dokunmuyorlar. Sanal alemin yapaylığından çocukları uzaklaştırıp, onlarında gerçek materyallere dokunması gerektiği taraftarıyım. Hadi eller boyaya, ipleri renklendirmeye ve bir çok sanat eserini oluşturmaya…

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir