BÜYÜK-KÜÇÜK KAVRAMINI ÖĞRENİYORUZ

    Büyük-küçük kavramları bebeklerin en hızlı öğrendiği zıt kavramların arasında sanırım ipi göğüsler. Günlük yaşam dilinde en çok kullandığımız büyük-küçük sözcüklerini anlamlandırma ve pekiştirme adına çocuklarınızla basit etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz.

     Çeşitli oyuncaklar, ev eşyaları, hayvanlar, binalar, ağaçlar veya aklınıza gelebilecek herhangi bir nesne bu kavramların öğretimi için idealdir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, öğretmek için kullanacağınız nesnelerin aynı ya da çok benzer olmaları gerektiğidir. Sadece boyutları farklı olmalıdır. Bunun nedeni ise; farklı nesnelerde büyük-küçük kavramı öğretilirken, bunun boyut değil nesne adı olarak algılanması hatasına düşmemektir.

      Biz bu etkinliğimizde kumbaramızdan çıkan paraları değerlendirdik. Boyut olarak birbirlerine yakın olmaları işimizi zorlaştırdı. Ancak bunun kasıtlı bir seçim olduğunu belirtmekte yarar var. Çünkü zaten büyük-küçük kavramını öğrendik. Başka nesnelerde gösterebiliyoruz. Aradaki boyut farkını minimum tuttuk ki biraz zihin jimlastiği olsun. İyice kavramlar pekişsin.

     Dil gelişimi adına yaptığımız bu faaliyette zihin gelişimini de destekledik. Sizlerde bu ve buna benzer etkinlikler gerçekleştirerek büyük-küçük kavramını bebeklerinize rahatlıkla öğretebilirsiniz. Öğretme sürecinde çocuğun bir yetişkinin gözetiminde olmasını sağlayın ve çok dikkatli olun. Yutulma tehlikesi vardır.

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir