DENİZ MÜZESİ GEZİSİ

     İstanbul’da yaşayıp da henüz Deniz Müzesini ziyaret etmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Çocuklarla birlikte gezebileceğiniz ve tarihi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir mekanı tanıtmak istedim sizlere bu yazımda. 

      Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi olan Deniz Müzesi, içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biridir. Koleksiyonunda yaklaşık 20.000 adet eser bulunmaktadır. Deniz kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan Deniz Müzesi, Türkiye’de kurulan ilk askeri müzedir. Ana sergi binası 3 katlı olup, 20.000 m2’lik alana sahiptir. 4 ana galeri, 2 oda, çocuk odası, sinevizyon odası, çok amaçlı salon, 2 sanat galerisi ve 2 fuaye bulunan bina çağdaş müzecilik anlayışıyla hizmet vermektedir.

deniz müzesi 6

      1897 yılında büyük uğraşlar neticesinde İstanbul’daki küçük bir binada Müze ve Kütüphane İdaresi ismiyle temelleri atılmıştır. İlk zamanlar müze deposu olarak sergiye açılan bu yapının ileride bu denli büyük ve önemli bir hale geleceğini o zamanlar kimse tahmin etmiyordu.

     1914 yılına gelindiğinde yapılan reformlara ek olarak müzede de reforma gidilmiş, bu müzede bilimsel ve teknik anlamda yeniden yapılanmaya gidilmiştir. 2. Dünya Savaşı’nın oluşturduğu tehlike nedeniyle eserler Anadolu topraklarına taşınmıştır. Savaş bitiminde ise eserler tekrar İstanbul’a getirilmiştir. O zamanın koşullarının getirdiği durumlar neticesinde eserler Dolmabahçe Camii Külliyesi’ne nakledilmiştir. Çalışmalar neticesinde 27 Eylül 1948’de halkın ziyaretine açılmıştır. 1961’de ise müze bugünkü konumuna taşınmıştır.

deniz müzesi 10

   Beşiktaş’ın merkezinde yer alan bu müzeyi gezdiğinizde neler görebileceğiniz konusunda da bazı bilgiler verelim. Saltanat kayıkları, el yazmaları, Milli mücadele yıllarında kullanılan bir kayık, tarihi kadırga, tuğralar ve armalar, Ertuğrul Yatına ait bazı parçalar, Bizans’ın Haliç sularını kapatmak için kullandığı demir zincir, Nusret mayın gemisinin parçaları ile maketi, İnebahtı Deniz Muharebe’sine ait bir sancak ve Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Florya’da kullanmış olduğu sandallar, birçok deniz savaşına ait pek çok tablo, silahlar, Rauf Orbay’a ait özel eşyalar, birçok geminin maketi, farklı tarihlere ait denizcilik belge ve bilgileriyle denizcilikte kullanılan birçok materyal ve giysiler.

 

deniz müzesi  8 deniz müzesi 9

    Üst kata çıkarken sağ ve sol duvarları süsleyen bu minik maketler ise; geçmiş dönemde kullanılmış olan vapur ve tekneleri sembolize ediyor. Tahmin edebileceğiniz gibi aşağıdaki makette bir yandan çarklı 🙂

deniz müzesi 11

       Saltanat kayıkları tüm görkemiyle karşınızda duruyor. İhtişamı karşısında her şeyin sönük kaldığını düşünüyorsunuz. Ancak Osmanlı’nın son dönemlerine yaklaştıkça sadeleşme ve basitlik sizi,  tarihin gerçekleriyle yüz yüze bırakıyor. Ülkenin gücü saltanat kayıklarına da yansıyor. Tabii hiyerarşisi de…

deniz müzesi 12

   Kadırgaların baş figürleri. Her ayrıntı özenle işlenmiş. 

deniz müzesi 13 deniz müzesi 14 deniz müzesi 15

    Osmanlı Dönemindeki en önemli mertebelerden biri olan Kaptan-ı Derya paşalar da unutulmamış. Sizi girişte bu önemli paşaların ve Türk tarihindeki önemli denizcilerin büstleri karşılıyor. Çaka Bey, Umur Bey, Piri Reis, Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis, Seydi Ali Reis ve niceleri…

deniz müzesi 1 deniz müzesi 2

   II. Mahmut’un Bahriye Mektebi’ndeki törenlere katıldığında oturmuş olduğu taht. 

deniz müzesi 3 deniz müzesi 4 deniz müzesi 5 deniz müzesi 7

     İşte müzede en çok dikkat çeken parça. İstanbul’un işgali sırasında Bizanslılar tarafından işgali engellemek için Haliç’e gerilen zincir.

haliçe gerilen zincir

    Müze yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve pazartesi günleri kapalı olup 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Yetişkin giriş ücreti  7TL, öğrenci girişi ise ücretsizdir.

label, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir