BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

      İstanbul’un trafiğinden, üst üste binen binalarından, dar sokaklarından, havasından, suyundan, gürültüsünden sıkılanların bunalanların kaçtığı başlıca mekanlardan biridir botanik parkları. Yetişkin gözüyle bakıldığında botanik parkları,biraz dinlenebileceğiniz, negatif enerjinizi atabileceğiniz bir ortamken; çocuklar açısından bakıldığında eğlenebilecekleri, doğayı keşfedebilecekleri, özgürce koşabilecekleri bir alandır. Bakırköy Botanik parkında oyun alanlarından birindeyiz. Çocuklar için çok farklı seçenekler var. Ayrıca şehrin göbeğinde nefes alınabilecek yemyeşil bir ortam. Daha da ayrıntılı olarak göz atacak olursak;

Henüz girişte sizi çok güzel bir gölet karşılıyor. Çocukları buradan uzaklaştırmak bizim için epey güçtü. İçerisinde yüzlerce su kaplumbağasının bulunduğu bu alan tam seyirlik. Çocuklar için ise kaplumbağaları incelemek için adeta bir laboratuvar.

su kaplumbağası botanik parkı

    Göleti geçip ilerlediğinizde çok güzel üç oyun alanı ile karşılaşıyorsunuz. İlki çocukların fiziksel gelişimini oldukça destekleyen, tırmanacakları, engellerden geçecekleri ve kayabilecekleri kocaman bir parkur. Alt kısmı tamamen kum. Yani dokunsal duyuyu geliştirmenin yanı sıra güvenli de. Kumla çocuklar gönlünce oynayabiliyorlar.

botanik parkı botanik parkı botanik parkı

    İkinci kısım çok özel ve bilişsel gelişime hitap ediyor. Parkın en sevdiğim alanı burası oldu. Çeşitli alet ve basit makinenin bulunduğu bu kısımda; çocuklar bir yerden bir yere araçlarla kum taşıyor, yer altından su çıkarıyor, değirmenden geçiriyor, oluklar vasıtası ile başka bir yere su aktarıyorlar. Tam bir mucit alanı.

botanik parkı

     Üçüncü alan ise park ekipmanlarının bulunduğu kısım. Klasikten vazgeçmem diyen çocuklar için 🙂

botanik parkı

    Botanik parkında oldukça geniş yeşil alanlar mevcut. Burada çocuklar dilediğince koşuyor, ördekleri kovalıyor ve eğleniyorlar. Tabii onların peşinden de bizler 🙂

 

   Botanik parklarının en önemli özelliği ise içerisinde bir çok bitki ve ağacı barındırması. Yüzlerce çeşit bitkiyi bir arada görebileceğiniz bir açık hava müzesi diyebiliriz kısaca. Birçok farklı bitkiyi inceleme fırsatı bulduk. Ayrıca bazı bitkiler gruplandırılarak küçük bahçe alanları oluşturulmuş.

botanik parkı botanik parkı

     Bu oyun alanlarını geçtikten sonra yine çocuklara hitap eden şirinler köyü ile karşılaşıyoruz. Burası çocuklar için ayrı bir eğlence alanı. Evlere girip çıkan çocuklarla, Gargamel’le fotoğraf çektiren yetişkinlerle karşılaşmak hiç de zor değil. Parkın farklı alanlarında bulunan dev dinozorları da unutmamak lazım.

botanik parkı

     Hemen ilerisinde bulunan bu görsel ise tam izlemelik. Azıcık soluklanmak için buradan daha iç açıcı bir yer bulamazsınız. 

botanik parkı

      Geriye doğru ilerlediğinizde ve üst kısma geçtiğinizde çocuklar için bir eğlence alanı ile daha karşılaşıyorsunuz. Trambolin, şişme kaydırak, botla gezinti, akülü arabayla tur gibi birçok aktiviteyi içerisinde bulunduran bu alan ücretli. Jeton alıyorsunuz ve bu aktivitelerden bu şekilde yararlanıyorsunuz. 

botanik parkı botanik parkı botanik parkı

    Tüm bunların yanı sıra içerisinde seyyar satıcıların ve restoranın bulunduğu alanlarda da bir şeyler atıştırmanız mümkün. Çocuklar için oluşturulmuş hoş bir mekan olma özelliği taşıyor Bakırköy Botanik Parkı. Gel gelelim bu mekana gidecekler için bir kaç öneriye:

 1. Eğer küçük çocuklarınızla gidecekseniz, özellikle gölet kenarında çok dikkatli olmalısınız. Zira güvenlik tedbirleri yok denecek kadar az. Her an tetikte olmalısınız.
 2. Restoran kısmında yemek yemek yerine kendi getirdiğiniz yiyeceklerle piknik yapmanızı tavsiye ederim. Kafa yapıları, servis kalitesi ve hızı, yemeklerin lezzeti ve çeşidi bakımından çok da tatmin edici değil. Müşteriyi kazıklama peşindeler kaba bir tabirle. 
 3. Özellikle bahar ve yaz aylarında fotoğraf çekilmek için sırada beklemeniz gerekebilir. Çünkü hafta sonları iğne atsanız yere düşmeyecek oranda gelin ve damat var. Her güzel mekanda yaklaşık bir saat fotoğraf çekiniyorlar. Tabii size de sıra gelmiyor. Biraz bunaltıcı bir durum. Hareket alanınız kısıtlanıyor. Allah’tan oyun parklarına gelmiyorlar. 
 4. Yanınızda çocuklar için mutlaka yedek kıyafet bulundurun. Büyük bir ihtimale iç çamaşırlarına kadar kum olacaklar. 
 5. Metro sesine hazırlıklı olun. Hemen yanından geçen metro bazen rahatsız edici düzeyde gürültülü olabiliyor. 
 6. Ramazan aylarında geçici dükkanlar kuruluyor. Farklı bir atmosfer oluşuyormuş. Biz hazırlık aşamasını gördük. Ramazan akşamları değerlendirilebilir. 
 7. Her ne olursa olsun mekanın keyfini çıkarın ve çocuklarınıza çıkarttırın. İyi Eğlenceler…

 

Kaydet

label, , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

8 Comments

 1. Gezilecek yerler 22 Mayıs 2016 Reply
  • Vildan Aslan 22 Mayıs 2016 Reply
  • Vildan Aslan 19 Temmuz 2017 Reply
  • Vildan Aslan 29 Mart 2018 Reply
 2. Bakırköy Botanik Park 14 Eylül 2018 Reply
  • Vildan Aslan 14 Eylül 2018 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir