ZEKA TESTLERİ BİZE NEYİ GÖSTERİR?

     Günümüzde her ne kadar bu yargı kırılmaya başlansa da, bir çok veli halen çocuğuna zeka testi uygulatma konusunda imtina etmektedir. Bunun farklı sebepleri olmakla birlikte en önemli sebebi; zeka testlerinin ya üstün zekalı ya da zeka seviyesi düşük olma ihtimali olan çocuklara uygulanması gerektiği kanısıdır. Oysa ki zeka testleri her bölümden çocuğa uygulanabilecek ve bir çok avantajı beraberinde getirebilecek uygulamalardır.

başarıyı artırma

       Çocuklara yapılan bu testlerde zeka bölümlerine ait performanslar tespit edilmekte ve olası sıkıntı ve avantajlar belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse total IQ’su yüksek olan bir çocuğun genel tablosuna bakıldığında genel bilgi ve sözcük dağarcığı alt testlerinin diğer alanlara göre daha düşük olduğu tespit edilebilir. Bu çocukla yapılan uzun süreli hafızanın geliştirilmesi çalışmaları ve kitap okuma gibi basit aktivitelerle bu alanlar desteklenebilir ve çocuğun daha üst düzeyde bir performans sergilemesi sağlanabilir. 

zeka

     Başka bir örnekte; total IQ’su normal sınırlar içerisinde olan bir çocuğun küplerle desen alt alanında yüksek bir performans gösterdiği belirlenebilir. Bu alanda yapılacak üst düzey çalışmalarla yeteneği daha da geliştirilerek gelecekteki mesleği ve eğilimi şekillendirilebilir. Aritmetik alanındaki düşük performansı ise yapılacak alıştırmalarla normal seviyeye çekilebilir.

başarı

      Yani kısaca özetlemek gerekirse; zeka testlerinden elde edilen sonuçlar sadece total sonuca göre değerlendirilmemelidir. Alt alanlarla ilgili yapılan yorumlar ve destekler çocuğun geleceğini şekillendirmekte ve performansını artırmaktadır. Bu alt alanları yorumlayarak avantaja çevrilen durumlar, çocuğun total IQ’sunda da artışlara vesile olmakta ve eksik yönlerini geliştirme, artı yönlerini destekleme konusunda bir yol haritası görevini üstlenmektedir. Bu yol haritasında çocuğun mevcut potansiyeli, geleceği ile ilgili ipuçları, ailelerin çocuklarının zihinsel gelişimini desteklemek için yapabilecekleri vb. daha pek çok bilgi bulunmaktadır.

      Çocuğu tanımak, ona yardımcı olmanın en önemli basamağıdır. Hangi konuda desteklenmesi gerektiği bilinen çocuk, hayata daha emin adımlarla ilerleyecek ve gereksiz aktivitelerle zaman kaybetmeyerek ihtiyacı olan faaliyetlere yönelebilecektir. 

Ayrıntılı Bilgi İçin: 05062659878 

                            vildaneaslan@gmail.com

Kaydet

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir