KUŞLARI BESLİYORUZ

    Hayvan sevgisinin çocuklara kazandırılması çok önemlidir. Bunu birçok kez yazılarımda belirttim. Belirtmeye de devam edeceğim. Çünkü hayvanlara ve doğaya olan sevgi ve saygı, çocuğun gelecekte kuracağı sosyal ilişkilerin de zeminini oluşturur. Onların varlığının kabulü ve sevgi duygusu, gelecekte çocukların daha merhametli, daha sosyal ve daha empatik olmasına katkıda bulunur. Bu nedenle evde hayvan beslenmese bile zaman zaman hayvanlarla zaman geçirmesi ve bu hayvanları beslemesi için çocuklara fırsat vermeliyiz. Gelecek toplumun nasıl olacağını bilmek istiyorsanız şimdi ki çocukları gözlemlemeniz yeterlidir. 

     Montessori felsefesinde kozmik eğitimin bir parçası olan hayvanlarla zaman geçirme, bakımlarını üstlenme ve besleme, doğayı kabul ve anlamlandırma adına çocuğun yoğurulmasını amaçlamaktadır. Böylelikle çocuğun davranış ve duyguları şekillenecek, kendini doğanın bir parçası olarak görecek ve öyle davranacaktır. 

     Burada da Aybike Esra fıstıklarını kuşlarla paylaşıyor. Kuşların küçük olması sebebi ile bütün fıstıkları yutamayacaklarını düşünüyor ve öncelikle ağzında parçalıyor ve öyle veriyor. Sanırım bu alışkanlığı, kardeşine gıdaları küçük parçalar halinde vermemizden dolayı edindi. Minik kuşlarımızı minik minik besliyoruz. Onlar mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz 🙂

 6,316 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir