ZIP ZIP ZIPLAMACA

Malzemeler:

  • İki Adet Zıplama topu
  • Çok Sayıda Minik Top
  • Üç Adet Sepet
Yaş:
  • + 4 Yaş
Kazanımlar:
  • Kurallı Oyun Becerisi
  • Fiziksel Gelişim
  • Ekip Çalışması (Sosyal Gelişim)
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Duygusal Gelişim

      Büyük organizasyonlarda ya da okullardaki grup oyunlarında yapılan yarışmaları izlemeye bayılırım. Çocuklardaki o coşku tarif edilemez bir atmosferdir. Var gücü ile yarışırlar ve kazanmak için ne yapılması gerekiyorsa kendilerini adayarak o görevi yaparlar. Duygusal gelişim adına bu çok önemlidir. Bir şeye kendini adamak; motivasyonun yegane kuralıdır. Bu motivasyonun edinimi ise gerek akademik başarıda gerekse yaşamdaki tüm görevler adına olmazsa olmazdır. 

        İşte tüm bu nedenlerden dolayı yarışmaları her zaman sevmişimdir. Ancak şunu da belirtmem gerekir ki yarışmaların bir hırs savaşına dönüşmesine ya da bir çıkar amacıyla kirlenmesine de son derece karşıyım. Bu durum çocukta motivasyon ve azim değil, hırsın hüküm sürmesine neden olacaktır. Bir yarışmada eğer bir ödül olacaksa, mümkünse bu ödül somut bir pekiştireç olmamalıdır. İlle de somut olacaksa; çocukların, rakiplerine centilmenlikten uzak davranışlar göstermesine neden olmayacak küçüklükte olmalıdır. Önemli olanın eğlenmek ve öğrenmek olduğu vurgulanmalıdır ki çocuk kazanmak için hırs yapmasın ve kaybettiğinde de duygusal yıkıma uğramasın. 

       Harika bir yarışma var sırada. Hem fiziksel gelişimi destekleyen hem konsantrasyon ve hız gerektiren hem de ekip çalışmasını pekiştiren bir etkinlik. Bol çocuklu ortamlarda oynayabileceğiniz harika bir alternatif. Bu etkinlikte iki adet zıplama topumuz var. Grubu ikiye bölüyoruz ve görev tanımı yapıyoruz. Görev şu: Zıplama topu ile her iki gruptan bir çocuk aynı anda zıplamaya başlayacak ve her ikisine de aynı mesafede bulunan ve içi top dolu olan sepete giderek birer top alacak. Sonrasında başlangıç noktalarına yine zıplayarak geri dönecekler ve kendi sepetlerine toplarını atacaklar. Bir oyuncunun görevi bittiğinde diğer oyuncu hemen göreve başlayacak ve aynı işlemleri uygulayacak. Süre bitiminde hangi grubun sepetinde daha çok top birikmişse galip o  grup olacak. Denemeniz şiddetle tavsiye edilir 🙂

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir