AYNA YÜZEYDE OYUNLAR

Malzemeler:

  • Geniş Ölçekte bir Ayna
  • Çeşitli Oyuncaklar
Yaş:
  • + 1 Yaş
Kazanımlar:
  • Derinlik Algısı
  • Boyut Kavramının Kazanılması (Matematiksel Becerilere Giriş)
  • Görsel Duyunun Gelişimi
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • Simetri

     Çocukların yansıma ve simetri algılarını geliştirmek adına, oyunlarını ayna bir yüzeyde oynamalarını sağlayabilirsiniz. Bu farklı tecrübe onların çok hoşuna gidecek. Hem de yansıma kavramını içselleştirecekler. 

   Bu etkinlik sayesinde aynı zamanda matematiğe de ufaktan bir giriş yapmış oluyoruz. Çocuk aynadaki yansıma neticesinde derinlik, simetri, hacim ve çok boyutluluk kavramları ile tanışmış oluyor. Bunları deneyimleyerek şemasına katıyor. Bu da gelecekteki matematik algısı için bir artı oluşturuyor. 

    Aynı zamanda nesnelerin uzaklaştıkça küçülmesi, yaklaştırdıkça görüntünün de aynı mesafede yaklaştığını algılaması neden-sonuç ilişkisi kurmasına da yardımcı oluyor. Bir şeylerin kendi kontrolünde olduğunu fark etmesi duygusal gelişimine olumlu katkılar sağlıyor. 

     Nesnelerin yansımadaki görünümleri ise görme duyusunun gelişimi adına ayrı bir deneyim. Çünkü her nesne aynaya aynı şekilde yansımıyor ve bunu gözlemlemesi farkındalık kazanması adına yaratıcı bir adım.

     El kadar çocuk bunlardan ne anlayacak diye düşünmeyin. Bunların hepsi beyninin ilgili yerlerinde depolanıyor ve gelecekte gerek duyduğu zaman o bilgiyi hoppp önüne getiriyor. Unutmayın, bu el kadar bebekler biz yetişkinlerin en çok zorlandığı konulardan biri olan dil öğrenimini çok kısa bir sürede tüm gramer kuralları ile gayet güzel öğrenebiliyorlar. Matematik mi öğrenemeyecekler değil mi? 🙂 Sevgiler…

 7,604 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir