KUMDA HARFLER

     Aybike Esra son zamanlarda harflere çok meraklı. Sürekli sorular soruyor ” Anne bu harf ne?”, “Baba burada ne yazıyor?” “Anne bak tatanın T’sine benzedi çizdiğim” vb. bir çok cümle ve soru ile karşı karşıya kalıyoruz.

     Aslına bakarsanız Aybike Esra’nın okul öncesinde okuma yazma öğrenmesini hiç istemiyorum. Ama sorularına cevap vermeyerek merakını da yok etmek istemiyorum. Bu nedenle harflerle ilgili etkinlikleri sadece kendisi istediğinde ve uyguluyorum. Ne yapmak istediğine de kendisi karar veriyor.

     Bu etkinliğimizde kuma bazı harfler yazıyor (yazmaya çalışıyor) ve benim hangi harf olduğunu tahmin etmemi istiyor. Bazı harfleri kelimelere göre kodlamış. Tata kelimesinin nereden çıktığını bilmiyorum ama T harfi için onu layık görmüş. 

     Bu etkinlik dil gelişimi ve okuma-yazmaya hazırlık  görevini üstlenmektedir. Ayrıca bu etkinlikte kumu materyal olarak kullanmamız dokunsal duyunun gelişimine ve bilgiyi beden ile öğrenmeye vesile olmaktadır. Ayrıca harf yazımı ile kopyalama ve eşleştirme çalışmaları yapılmaktadır. 

label, , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir