DEKUPAJ İLE KAVANOZ SÜSLEME

Malzemeler:

 • Kavanoz
 • Dekupaj Kağıdı
 • Dekupaj Tutkalı
 • Sprey Mat Vernik
 • Fırça
 • Doğal Rafya

Yaş:

 • + 3 Yaş

Kazanımlar:

 • El-Göz Koordinasyonu
 • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
 • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
 • Sanat Etkinliği (Yaratıcılık)

     Son iki yıldır kahveye düşkünlüğümün arttığı doğrudur. Bu nedenle kahvem ve kahve yumuşatıcım küçük paketlerde değil, kocaman kocaman kavanozlarda artık. Eskiden küçük tek içimlik paketlerden ayda 2-3 paket satın almam yeterliyken, nasıl bu hale geldiğimi ben de bilmiyorum. Ama saatler artık bana yetmiyor ve geceden çalmak için en büyük müttefikim; kahve. Bunu gayet net biliyorum. Kahve düşkünlüğüm ilerledikçe, bu aşkın büyümesi için gereken bazı şeylerin eksik olduğuna karar verdim. Kahve kavanozum gayet sıradan, dümdüz bir kavanozdu. Hiç çekiciliği yoktu. İçindeki de olmasa yüzüne bakmazdım. Biraz süslenmesi gerektiğine karar verdim. Bu fikri kızımla paylaştığımda bana hak verdi. Onun için de bu kavanozlar gayet sıradandı.

      “Madem hemfikiriz neden kavanozlarımızı süslemeyelim?” demiş bulundum. Benim yumurcaklar atladılar tabii bu fikre. Malzemelerimizi tedarik ettik ve kolları sıvadık.

      Dekupaj tekniğini daha önce duymuştum ama konu hakkında hiçbir fikrim yoktu. İki üç video izlemem, bu konuda kendimi uzman hissetmeme yetti. Dekupaj kağıdını dikkatlice kestim ve yapıştırılmaya hazır hale getirdim. Çocuklar arkasına dekupaj tutkalı sürerek kavanoza yapıştırdılar (Bu malzemeler öyle çok pahalı malzemeler değil. Kolayca internetten temin edebilirsiniz). Yapıştırma işleminden sonra, resimlerin üstlerine de yapıştırıcıdan sürdük. Kurumasını bekledik. Kuruyunca yapıştırıcı şeffaflaşıyor merak etmeyin. Sprey vernik ile kavanozun her yerini vernikledik. (Ben mat vernik tercih ettim. Böylece şeffaf kısımlar da hafif buğulu oldu). Kurumasını bekleyip tekrar vernikledik. Bu işlemi 8 kez tekrarladık. Böylece kavanozu elde yıkanabilir hale getirmiş olduk. Yıkayıp kuruladıktan sonra doğal rafya ile süsledik. İçerisine kahvemizi ve kahve yumuşatıcımızı döktük. Artık uzun gecelerde başucumda duran sadık dostlarım, sadece damağıma değil gözüme de hitap ediyorlar. Ellerinize sağlık kuzular 🙂

dekupaj tekniği

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir