BALON BALIKLARLA DUYUSAL HAVUZ ÇALIŞMASI

 Malzemeler:

  • Minik Balonlar
  • Geniş bir Kap
  • Su
Yaş:
  • + 2 Yaş
Kazanımlar:
  • Dokunma Duyusunu Hassaslaştırma
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • Bilimsel Beceriler (Deney ve Gözlem)

    Bugün hem minik bir deney yapalım istedik hem de duyusal havuzla dokunma duyumuzu geliştirelim dedik. Tesadüfen mahallemizdeki markette rastladığım minik balonları, bundan yaklaşık bir ay önce “bir şeye lazım olur” diyerek alıp kenara koymuştum. Sonra koyduğum yerde unuttum. Evet unuttum. İnsanın aklında bin tane şey olunca, amaçsızca aldığı bir şeyi kolaylıkla unutabiliyor. Dün tesadüfen elime geçince, “bir daha unutmadan bu balonları kullanmak gerekir” diyerek hemen bir etkinlik uydurdum.

     Bizim çocuklar (hemen her çocuk gibi) su ile oynamaya bayılıyorlar. Bu balonlarda suda oynamak için çok uygun. Balonların bazılarını su ile doldurdum. Bir kısmını ise sadece hava ile şişirdim. Geniş bir kap içerisindeki suyun içerisine hepsini attık. Koydum çocukların önüne. “Buyrun, alın oynayın, bunlar sizin renkli balon balıklarınız” dedim. Bayıldılar. Oynadılar, ellediler, sıktılar, döktüler, sıçrattılar, salladılar, yakaladılar, yüzdürdüler… Arada arka fonda bazı bilgiler geçtim. Su ile dolu olanların daha aşağıdan yüzdüğünü, hava ile dolu olan balonlarınsa suyun üstünde kaldığını söyledim. “Acaba neden böyle oluyor?” diye ortaya yem attım. Fikir yürüttük birazcık. Ardından su ile dolu olanlarla, hava ile dolu olanları ayırt ettik. Gruplama çalışması yaptık yani. Üzerimiz ıslanma limitini geçtiğinde de oyunumuzu (deneyimizi) sonlandırdık.

     Hem yeni bilgiler öğrendik hem eğlendik. Çocuk olmak çok güzel 🙂

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir