QWİRKLE OYNUYORUZ

Malzemeler:

  • Qwirkle Oyun Seti

Yaş:

  • + 6 Yaş

Kazanımlar:

  • Görsel Algı- Dikkat Gelişimi
  • Kısa Süreli Hafıza Gelişimi
  • Eşleştirme Becerisi
  • Parça – Bütün İlişkisinin Kurulması
  • Zihinsel Gelişim
  • Sıra Bekleme (Sosyal Gelişim)
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

      Bugün Aybike Esra ile Qwirkle oyununu keşfediyoruz. Henüz yaşı küçük olduğu için oyunun dizilme şeklini kavraması adına tüm taşlar çekilmiş ve açık bir biçimde oynamayı tercih ettik. Maksat aynı renk ya da aynı şeklin yan yana gelmesi gerektiğini kavratmaktı. Zamanla tüm kurallara sadık kalarak oyunu oynamayı planlıyoruz. Şimdilik bu kuralı öğrendi gibi 🙂

       Qwirkle bir yandan eğlenirken bir yandan da strateji geliştirebileceği farklı bir oyun arayışı içinde olan herkes için harika bir alternatif sunmaktadır. Rengârenk 108 taşdan kurulu bu keyifli oyun, aynı renkten ve aynı şekilden taşları yan yana dizmek sureti ile devam etmektedir. Amaç en yüksek puanı elde etmektir.

      En az 2 ve en fazla 4 kişi ile oynanmaktadır. Düz bir zemin üzerinde torbadan çekilen taşların birbirine bağlantılı şekilde sıralanması ile aynı renk ve şekil yakalanmaya çalışılırken, bir diğer yandan da rakibin oyunu bozulmaya çalışılır. Oldukça büyük bir dikkat ve gözlem isteyen bu stratejik oyunda, herkes kendisi için başlangıçta 6 tane taş alır. Bu taşlardan aynı renk veya aynı şekilde olan 2 ve daha fazla taşı olan kişi zemine bu taşları koyar ve taş sayısı kadar puan alarak oyunu başlatmış olur.

     Kimseye göstermemesi gerektiği bu kendi taşları arasından istediği her hangi birini alarak zeminde birbiri ile bağlantılı taşlara eklemesi sayesinde en fazla sayıya ulaşmaya çalışır. Ancak oluşturulabilecek bu en yüksek taş sayısı da 6’dır ve eğer buna ulaşılırsa adında da olduğu gibi Qwirkle yapılmış olur ve aynı sıra veya sütuna 6 adetten fazla taş koyamaz. Seriye uygun koyduğu her taş için puan alır. Örneğin serinin 3. taşını koyuyorsa 3 puan alır.  Qwirkle yapan kişi 12 puan alır. Seride uygun olmayan bir taş varsa Qwirkle yapılamaz.

      Daha sonra yine bağlantılı bir şekilde farklı noktalardan devam edilir. Zigzaglar çizilerek ve sürekli olarak puan kazanılmaya çalışılırken rakibin oyun şekline bağlı olarak farklı hamleler düşünülür ve değişik stratejiler geliştirilir. Görsel hafızayı ve beyni geliştiren bu keyifli oyunu 6 yaş ve üzeri herkes oynayabilir.

       Birçok farklı kolejde ve okullarda oynatılan ve çocuk gelişimini olumlu yönde etkileyen Qwirkle oyunu, hem güzel bir vakit geçirmek için hem de düşünme yeteneğini genişletmek adına harika bir strateji oyunudur.

     Birkaç sonraki hamleyi bile düşündürtmeye zorlayan Qwirkle, basit oyun kurallarına dayanması ile kendine çekerken, aynı zamanda büyük bir görsel dikkat ve hafıza gerektirir. Bu yüzden çocuk gelişimine büyük bir katkı sağlamasının yanında,  beynin tembelleşmesine de engel olmaktadır.

 

label, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir