ZIMPARA RAKAMLAR

Malzemeler:

  • Zımpara Kağıdı
  • Karton
  • Makas
  • Yapıştırıcı
Yaş:
  • + 4 Yaş
Kazanımlar:
  • Duyuları Hassaslaştırılması
  • Matematiksel Becerilerin Gelişimi
  • Sayı Bilgisi
  • Yazmaya Hazırlık

     Montessori eğitim anlayışına göre hazırlanmış olan zımpara rakamlar, çocuğun rakamları sadece görmesini değil, dokunsal olarak da hissetmesini sağlayan bir materyaldir. Gözün değil vücudun da sembolü tanıması sağlanarak, bilginin daha kalıcı olmasına destek olunur.

     Zımpara kağıdından kesilmiş, 0 dan 9’a kadar olan rakamların, mukavvalar üzerine yapıştırılarak elde edildiği kartlardır (Tercihen yeşil mukavva). Zımpara kağıdı kullanılmasının nedeni, montessori eğitiminde hissederek ögrenmenin esas olması itibariyle, rakamları parmak uçları ile gezerek öğrenmelerine kolaylık sağlamak, hem de yazı yazmayı öğrenmede kolaylık sağlayacağı içindir.

      Bu şekilde parmak uçları ile yapılan alıştırrmalarda öncelikle parmak uçları hassaslaştırılarak  daha duyarlı hale getirilir. Bunun icçn öncelikle bir kaba ılık bir su konulur ve parmak uçları bu suyun içinde bir süre bekletilir. Daha sonra yanımızda önceden hazırladığımız havlu ile parmaklarımızdaki nem giderilir.

      Parmak uçlarımız hassaslaştırıldıktan sonra, biz öncelikle 1 rakamlı kartı alırız ve parmak uçlarımız ile 3 kere üzerinde rakamı çizeriz. Daha sonra çocuğumuza verip aynısını yapmasını isteriz. (0 ile başlamadık çünkü 0 konseptini öğrenmesi için öncelikle mil kutusu etkinliğini iyice öğrenmesi gerekir) Aynı işlemi, tüm sayı kartları için uygular ve aynısını yapmasını çocuğumuzdan isteriz. Hareketlerimiz yavaş ve emin olmalıdır. 

label, , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir