YÜZ BOYAMA

Malzemeler:

  • Yüz Boyası
  • Fırça
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • Sabretme
  • Role Bürünme

   Yüz boyaması, son dönemlerde çocuklar arasında oldukça popüler olmuştur. Özellikle parti zamanları ya da çeşitli etkinliklerin olduğu günlerde, yüz boyaması organizasyonu da tertip edilmektedir. Çocuklar bunu çok sevmektedir. Genelde hayvan figürleri, çiçekler ve süper kahramanlar tercih edilmektedir.

      Yüz boyamasını yapmak için far, birtakım kremler ve pudra kullanılmaktadır. Özellikle animasyon özelliği taşıyan günlerde, yüz boyası çok daha abartılarak yapılmaktadır.

     Yüz boyaması yapılırken, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta,boyanın kalitesinden emin olmaktır. Çünkü Çin ve Kuzey gelen, ağır metal içeren boyalar çocuklar için çok zararlıdır. Zaten bu boyalar, Sağlık Bakanlığı tarafından da yasaklanmıştır. Bunun için kaliteli ve doğal olan boyalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda, çocuklar için dermatolojik olarak da uygun olan boyalar seçilmelidir.

      Kullandığınız boya, mutlaka su bazlı olmalıdır. Su bazlı boyalar oldukça rahat bir biçimde çıkarılabilir. Ve su bazlı boyalar, sağlık için zararsızdır. Kullandığınız boyanın sabun ya da ıslak mendil ile hemen çıkarılabilmesi gerekmektedir. Plastik içerikli boyalardan, mutlaka uzak durun.

      Eğer çocuğun cildinde yaralı, kesik ya da tahriş olmuş bir bölge varsa kesinlikle oraya boya uygulamayın. Yoksa çocuğun cildinde zararlı etkiler ortaya çıkabilir.

     Boyamanın daha çok yanaklar üzerinde yapılması gerekir. Bu tip bir çalışma, estetik açıdan daha olumlu sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Göz, ağız ve burun çevresine çok yakın alanlarda boyama yapılmamasında fayda vardır.

     Eğer yüz boyama konusunda acemi biriyseniz, daha kolay figürlerden başlamanızı tavsiye ederiz. Kız çocukların daha çok tercih ettiği figürler arasında kalp şekli, yıldızlar, çiçek çeşitleri, kelebekler, uğur böceği figürü ve gülümseyen suratlar bulunmaktadır. Erkek çocukların ilgisi ise daha çok örümcek, korsan, köpek balığı, sakal ve bıyık çizdirmek yönündedir.

      Çocuk yüz boyama sırasında sabretmesi ve vücudunu kontrol ederek hareketsiz kalabilmeyi öğrenir. Özellikle drama çalışmalarında çocukların role girebilmesi için çok etkili bir yöntemdir. Biz de mini clupta yaptırdığımız kedi çizimini sizlerle paylaşmak istedik. Yüz boyama için kullanılan boyalardan edinerek siz de evde kolayca uygulayabilirsiniz. 

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir