SÜTTE RENKLER DENEYİ

Malzemeler:

  • Süt
  • Gıda Boyaları
  • Sıvı Deterjan
  • Kürdan

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • Deney ve Gözlem Yapabilme
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • El-Göz Koordinasyonu

    Bildiğiniz gibi deterjanlar yüzey aktif maddelerdir. Ve bu maddeler kiri yağı uzaklaştırarak için kullanılır. Çocuğunuza deterjanın nasıl temizlediğini anlatmak için yüzey aktif maddelerinin işleyişini anlatabilir ve bu deneyi uygulayabilirsiniz. Beş yaş altı için de sadece eğlence amaçlı bu deneyi uygulayabilirsiniz.

    Yüzey aktif maddeleri uzun moleküllerden oluşur ve iki ucu vardır. Bu uçlardan biri kiri diğeri suyu sever. Bu moleküller suya karıştıklarında kiri seven uç kir ya da yağa nüfuz eder ve onun etrafını sarar. Suyu seven uçta kirin yüzeyden çekilip suya karışmasına vesile olur. Böylelikle yüzey kirden arındırılmış olur ve temizlenir.

     Bu deneyde de deterjan yağa nüfuz ediyor ve sütün içindeki yağ moleküllerini uzaklaştırıyor. Yağla birlikte boyalarda hareket ediyor ve bu görsel şölen oluşuyor. Yapmanız gereken süte bir kaç damla gıda boyası damlatmak ve ardından deterjan ile temas ettirmek. Deneyin derim 🙂

label, , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

One Comment

  1. Sahin 19 Mart 2018 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir