MODEL UÇAK YAPIMI

Malzemeler:

  • Model Uçak Yapımı İçin Hazır Şablon
  • Makas
  • Yapıştırıcı
Yaş:
  • + 5 Yaş
Kazanımlar:
  • 2 Boyutluyu Analiz Edip 3 Boyutluyu Sentezleme
  • Hacim Algısı
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • Makas Kullanma Becerisi (Günlük Yaşam Becerileri)

     Hatırlarmısınız bilmem. Çocukluğumda gazeteler bazen bu tarz uygulamalar hediye ederdi. Heyecanla o günü bekler, babamıza sabahın köründe o gazeteyi aldırır ve hemen kesip yapıştırırdık. Hatırladığım etkinlik konularından biri Teksas kasabasıydı. Farklı farklı binaların bulunduğu (Banka, ahır, ev vb.), kaktüs figürlerini de içeren bu kasabayı oluşturmak beni çok heyecanlandırmıştı. O zamanlar bu tür materyalleri kırtasiyeden almak mümkün müydü bilmiyorum. Ama gazetelerin bu tarz ürünler hediye etmesi çok rağbet gören olayların başında gelirdi.  

      Günümüzde bu tarz etkinliklere ve materyallerine ulaşmak çok daha kolay. Bizim dönemle aynı kıymeti görüyor mu? sorusu tartışılsa da bazı çocukların bu aktivitenin müptelası olduğunu biliyorum. Çeşit çeşit, her ilgi alanına hitap eden, her temada model yapımı artık bir kaç yüz metre ötenizde bile bulunabilmekte. Biz bu materyali Beşiktaş Çocuk Oyunları Festivalinde edindik. Evde yapmayı tercih ettik. 

      Makas kullanma becerisinin, ince motor becerilerin, el- göz koordinasyonunun, neden – sonuç ilişkisinin ve üç boyut algısının geliştiği harika bir etkinliktir model uçak (araba, bina vb.) yapımı. Çocuk iki boyutlu bir kartondan gözle görülür, elle tutulur bir nesne yaratır. Bunun için neyi nasıl yapması gerekeceğini, neyi nereye yapıştırması gerektiğini hesaplamak ve uygulamak zorundadır. Tüm bu aşamalar zihinsel süreçlerin gelişimine hizmet eder.  

       Siz de çocuklarınızın ilgi alanına göre bir materyal alarak, bu deneyimi çocuklarınıza yaşatabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz. 

     

label, , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir