MIKNATIS DENEYİ VE MANYETİK MADDELER

Malzemeler:

  • Mıknatıs
  • Çeşitli Maddelerden Yapılmış Nesneler

Yaş:

  • + 4 Yaş

Kazanmlar:

  • Dil Gelişimi
  • Neden Sonuç İlişkisi Kurma
  • Fen ve Doğa Etkinliği
  • Bilimsel Becerilerin Gelişimi- Deney
  • Gözlem Yapabilme
  • Sınıflandırma

     Mıknatıs bana çocukluğumdan beri çok mucizevi gelmiştir. Düşünsenize cansız bir maddenin çekim kuvveti var ve manyetik bir alan yaratıyor. Bazı maddelerle etkileşime giriyor ve kendine çekiyor. Hatta manyetik maddeleri mıknatıs haline getirebiliyor. Aybike Esra da bu duruma şahit olduğunda oldukça şaşırdı.

     Demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekme özelliği gösteren cisimlere mıknatıs denir. Doğal ve yapay olmak üzere iki çeşit mıknatıs vardır.

Doğal mıknatıs: İçerisinde manyetit adı verilen demir oksit bileşiği içeren kayaç doğal mıknatıstır.

Yapay mıknatıs: Bizim kullandığımız mıknatıslar yapay mıknatıslardır.Yapay mıknatısların yapımında daha çok demir ve çelikten yararlanılır.

     Mıknatısın kuzeyi gösteren ucu N ve güneyi gösteren ucu S ile gösterilir. Her mıknatısın çevresinde manyetik alanı vardır.

      Bir maddenin mıknatıslık özelliği kazanabilmesi için manyetik madde olması gerekir. Demir, nikel, kobalt gibi mıknatıs yapımında kullanılan maddelere manyetik madde denir. Sıradan bir manyetik maddede her biri mıknatıs gibi davranan milyonlarca minik bölgecikler düzensiz bir şekilde bulunur. Bölgeciklerin birbirlerinin manyetik etkisini yok etmelerinden dolayı madde mıknatıslık özelliği göstermez. Manyetik madde, bir mıknatısın manyetik alanına girdiğinde bölgecikler düzenli hale gelir. Böylece madde mıknatıslanır.

     Biz de mıknatısı biraz daha yakından tanımak amacı ile bir deney gerçekleştirmeye karar verdik. Mıknatısa yapışan ve yapışmayan nesneleri öğrenmek için tek tek tüm nesneleri denedik. Hangi maddelerin yapıştığını keşfettik. Maddeleri demir, nikel, kobalt diye ayırmadık elbette. Sadece demir demeyi tercih ettik. Okul öncesi dönem için bu yeterli bir bilgi.

     Bu etkinlikteki amacımız; doğada bulunan manyetik maddeleri fark etmek, bunların çekim kuvvetlerini gözlemlemek, hangi maddelerin mıknatıslanma özelliği olduğunu ayırt etmek, nesnelerin farklı maddelerden yapıldığını bilmek, deney ve gözlem becerisini geliştirmekti. Sonuç oldukça başarılıydı. Sizlere de öneririm.

label, , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir