MESLEKLERİ ÖĞRENMENİN EN EĞLENCELİ YOLU

      Okul öncesi dönemde öğretilen belli başlı konular vardır. Bu konular evde de okulda da genel olarak değişmez. İşte bu konulardan biri mesleklerdir. Renkler, eşyalar, hayvanlar, sayılar derken, sıra gelir mesleklere.

     Meslekler diğer kelime gruplarına göre biraz daha zor öğrenilen grubu temsil eder. Çünkü belirgin özellikleri daha soyuttur. O mesleği yapan kişi, uzun ya da kısa olabilir, erkek ya da kadın olabilir, Gözlüklü ya da gözlüksüz olabilir. Bu nedenle onları temsil edecek ve tanınmalarını sağlayacak bazı ipuçlarına ihtiyaç vardır. Zira çevremizde gördüğümüz her insanın mesleğini tahmin etmemiz bizim için bile zordur.

     Okul öncesi yayınlar meslekleri tanıtırken bazı kıyafetleri ve eşyaları sembol olarak kullanırlar. Doktor için stetoskop, İtfaiyeci için özel kostümler ve hortum, Astronot için Astronot kıyafeti ve benzeri. Görselliğin yanı sıra bazı meslekler için sözel ifadelere de gereksinim vardır. Ne yaptıklarını bilmemiz, mesleği tahmin etmemizi kolaylaştırır. Örneğin; bir öğretmeni sadece kıyafetlerinden tahmin etmek zordur, ama “ders anlatır ” ifadesini kullandığımızda bu mesleğin öğretmenlik mesleği olduğunu hemen anlayabiliriz.

      Bahçeşehir Yayınları’ndan çıkan bu ikili set de; okul öncesi çocukların meslekleri öğrenmesini kolaylaştırmak için tasarlanmış harika bir set. Bak Ne Yapabiliyorum seti ile hem çocukların meslekleri tahmin etmeleri sağlanıyor, hem de görsel ve sözel ipuçları ile meslekler tanıtılıyor. Tasarımı ve resimleri çok beğendik. Ayrıca el yazısı yazımı ile ilkokul birinci sınıflar için kaynak kitap olma özelliği de taşıyor. İlkokul birinci sınıf öğrencisi olan veliler, el yazısı ile yazılı kitap bulmakta çok zorlanıyorlar. Onlar için de bir alternatif olabilir bu kitap.

bak ne yapabiliyorum

      Aybike Esra da Kerem Hakan da bu kitabı çok sevdiler ve ellerinden düşürmüyorlar. Videoda ilk okumamız var. Sonraki okumalarımızda meslekleri gayet net bir şekilde hatırlıyor ve söylüyor hale geldik. Sizlere de tavsiye ederiz. Ürün hakkında detaylı bilgi ve satın alma için buraya tıklayabilirsiniz.

label, , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir