MASALLAR DİYARININ BİLİNMEYENLERİ

     Sitemizde elimizden geldiğince en güzel çocuk kitaplarını sizlere tanıtmaya çalışıyor, kendi kitaplığımızda var olan kitapları sizlerle buluşturuyoruz. Bugün bahsedeceğim kitap da bir çocuk kitabı. Ancak diğerlerinden oldukça farklı.

     8 yaş ve sonrası çocuklar için uygun olan bu kitap, aslına bakarsanız yetişkinleri de kendisine bağlayacak kadar kuvvetli bir kaleme sahip. Çocuklarıma gece yatmadan önce okumayı tasarladığım, ancak elime aldıktan sonra gece gündüz her fırsatta okuyarak üç günde bitirdiğim bu kitabı, çocuklardan önce yetişkinlere öneriyorum. Şaka yapmıyorum. Bilgi Yayınevi’nden çıkan bu kitabı mutlaka edinin ve önce siz okuyun. Sonra da çocuklarınıza mutlaka okutun.

     Çocukluğumda, her çocuk gibi ben de peri masallarını severdim. Kitaplarını okumanın yanı sıra, çizgi filmlerini de zevkle izlerdim. Ancak gerek kitaplar gerekse çizgi filmler hikayeyi kısaca anlatır, sonsuza kadar mutlu olduklarını vurgulayarak masalı sonlandırırlardı. Eksik kalan bir şeyler olduğunu hep sezinlerdim ama neler olduğunu tam olarak kestiremezdim. Kabullenmiş bir vaziyette, zihnimi ve hayal gücümü zorlamadan diğer masala geçerdim.

      Bu kitabı okumamla birlikte; geçmişte eksik kalan her şey yerine oturdu. Kitabı okumamın ardından zihnimi sürekli senaryolar meşgul etti. Çocukluğumdaki kabullenişin güvenilir duvarları bir anda çökmüştü. Sorgulayıcı bir sarmaşık, beynimin tüm sınırlarını kuşatmıştı. Açıkça ifade etmek gerekirse afalladım.

     Ancak kitabın bu etkisinin yanı sıra, okuma esnasında aldığım zevkten de bahsetmeden edemeyeceğim. Çünkü her sayfasında zevk aldım. Kitap, Kötü Kalpli Kraliçe ile Pamuk Prensesin zindanda geçen konuşması ile başlıyor. Kötü Kalpli Kraliçe’nin “Sana geçmişimi ya da en azından bir zamanlar tanıdığım birinin geçmişini anlatacağım. Ama uyarmadı deme. Benimkisi şu mutlu sonla biten hikayelerden değil” sözleriyle ilk bölüm sona eriyor. Ardından masal kahramanları kitabın orta kısımlarına kadar gözden kayboluyorlar.

     Alex ve Conner adlı ikiz kardeşlerin sınıfında buluyoruz kendimizi. Konu, masallar ve onlardan çıkartmamız gereken dersler. Sınıfta öğretmenlerinin söylemiş olduğu bir söz etkiliyor beni. “Eski öğretilere kulak versek, geleceğimiz için öğrenecek ve önüne geçilecek öyle çok şey var ki… Peri masallarını olabildiğince benimsesek, belki de kendi mutlu sonumuzu bulmak daha kolay olurdu“. İşte bu diyorum. Ben de geçmiş öğretilere çok değer veririm. Hepsinin altın değerinde tecrübeler sonrası oluştuğunu tasavvur ederim. Belki de bu nedenle etkilemişlerdir beni.

     Alex ve Conner’ın günlük yaşamı pek yolunda gitmemektedir. Çok güzel bir çocukluk yaşarken, babalarının ani ölümü sonucu hem duygusal anlamda hem de maddi anlamda bir çökme yaşarlar. Annelerinin yoğun çalışma koşulları onları hepten yalnız bırakmıştır. Bir doğum günlerinde onları ziyarete gelen babaanneleri, aile yadigarı masal kitabını onlara hediye eder. İşte olaylar bu şekilde başlar.

     Alex ve Conner hiç beklemedikleri bir biçimde kendilerini küçükken dinledikleri masallar diyarının içerisinde bulurlar. Oradan kurtulmak için tek yolları ise Dilek Büyüsü yapmaktır. Malzemeleri toplamak için uzun bir yolculuğa çıkan ikili, başlarına gelecekleri bilmemektedirler.

     Kitabı okurken, Alex ve Conner ile birlikte siz de masallar diyarını gezecek ve aynı heyecanı yaşayacaksınız. Buna garanti verebilirim.  Yayınlandıktan iki hafta sonra New York Times Best Seller listesinde bir numaraya yükselen Masallar Diyarı serisinin bu ilk kitabı, tüm dünyada yüz binlerce çocuğun kitaplığında yer bulmuş. Dilek Büyüsü, okuyanların modern masal ya da çağdaş masal diye betimlediği, geleneksel hikâye anlayışından çok farklı bir masal kitabı. Her bölümde nefesiniz kesilecek ve diğer bölüme geçmek için sabırsızlanacaksınız. Çocukların hayal gücünü ve mantıksal düşünme yetisini geliştirici bir kurguyla yazılan kitapta, aynı zamanda insani değerlerle ilgili çıkarımlarda mevcut.

     Ben bu yaşımda bu heyecanı yaşıyorsam, hayal gücünün sınırları olmayan çocukların yaşadıklarını tahmin bile edemiyorum. Bu macera onlara inanılmaz deneyimler kazandıracaktır. Masallar Diyarı, mutlak iyilik ve mutlak kötülüğün arasında bir yerde duran, benzerlerine kıyasla daha gerçekçi, daha günümüze uygun, her çocuğun okuması gereken, yaşamın hem gerçek, hem gerçeküstü renklerine dokunan olağanüstü güzellikte, modern bir masal kitabı. Chris Colfer’ın ellerine sağlık. Hala Yüzüklerin Efendisi gönlümün tahtında otursa da, ikinci sıraya bu kitabı koymakta tereddüt etmiyorum. Çocuklarım ise kitabı dinlemeye bayılıyorlar. Kerem Hakan yarım yamalak konuşması ile “Alex oku, büyük book oku” diyor her gece. Kızım bir sonraki bölümde hangi masalın olacağını merak ediyor. Açıkçası biz kitaplıkta tutamıyoruz. Sürekli elimizin altında. Ama siz kitaplığınızda bu değerli kitaba  mutlaka bir yer açın. Kitap hakkında detaylı bilgi ve satın alım için buraya tıklayabilirsiniz.

    Amazon.com adresinden, Chris Colfer’in Masallar Diyarı – Dilek Büyüsü adlı kitabı için yapılan değerlendirmelerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bakın çocuklar, yaşıtlarına hangi kitabı öneriyorlar:

Hayatım boyunca okuduğum en olağanüstü, en harika kitap – N.Khakhlova (9 Yaşında)

– 9 yaşındayım ve okumam için bu kitabı annem satın aldı. Masallar Diyarı, bugüne kadar okuduğum en güzel masal kitabı. Serinin ikinci kitabı için sabırsızlanıyorum. – Lacy Cline (9 Yaşında)

– Bu kitabı büyükannem hediye etmişti. Sekiz yaşındayım ve Masallar Diyarını çok sevdim. Serinin üçüncü kitabını yeni bitirdim ve bu masal serisinin sonsuza dek devam etmesini istiyorum.  – Ronni Wadler (8 yaşında)

– Tanrım, bu kitabı ne kadar çok sevdiğimi nasıl anlatabilirim. Kitabı hem de okul zamanında iki günde bitirdim. İnanılmaz güzellikte bir kitap, kesinlikle tavsiye ederim. Olay örgüsü, konu ve karakterler hayranlık uyandırıyor. – ……. (13 Yaşında)

– Hayatım boyunca okuduğum en güzel kitap! Son sayfayı okurken ağlayacak gibi hissettim, çünkü masal bitiyordu. Serinin ikinci kitabına başlamak için sabırsızlanıyorum. – Cara (9 Yaşında)

– Bu kitabı öylesine beğendim ki sadece iki gün içinde bitirdim. Heyecan ve gerilim dolu bir kitap ama olumlu anlamda. – Amy Plavnickon (8 Yaşında)

– Olağanüstü. Colfer bir dahi ve kitabı da harika. Olay örgüsü çok iyi düşünülüp yazıya dökülmüş. Kitap boyunca sıkılabileceğiniz bir saniye bile yok. Tüm yaştan okurlar için uygun. –  (Sara, 17 Yaşında)

– Çok sevdim. Öylesine yaratıcı ki, müthiş bir kitap. Bugüne kadar okuduğum en güzel kitap! – Shamit (10 Yaşında)

– Büyüleyici. Kızım altı yaşında ve bu kitaba bayılıyor. Toplam sekiz CD’den şu an dördüncüdeyiz. Arabaya ne zaman binsek bu kitabın CD’sini açıyoruz. Ben de keyifle dinliyorum. Çok güzel bir kitap. Büyüleyici bir peri masalı. – PrincessesMommyon

Değerlendirme Kaynak: http://www.bilgiyayinevi.com.tr/hayatim-boyunca-okudugum-en-olaganustu-en-harika-kitap-n-khakhlova-9-yasinda

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir