KUMDAN KALELER

    İstanbul Modern’in Paris’teki Centre Pompidou işbirliği ve eğitim sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirdiği Genç İstanbul Modern programına bir yenisi eklendi: Kumdan Kaleler

     Sadece yaz aylarında parkta ya da plajda oynanan, çocukluğun vazgeçilmez bir parçası olan “Kumdan Kaleler”, yaratıcılığa ve estetiğe odaklanan bir atölyeye dönüştürülerek Genç İstanbul Modern’e taşınıyor.

    Program Kanadalı sanatçı Dale Murdock’ın kumdan yaptığı büyük boyutlu mimari yapılardan esinleniyor. Kumla özgürce oynamaya, hayal kurmaya, masallar inşa etmeye davet eden atölyede, çocuklar planlama, inşa etme, yapıya karakter kazandırma ve yapıları bir araya getirerek manzaralar oluşturmayı deneyimliyor.

Dünya Kumdan Kale Şampiyonundan özel atölye

    Programa katılan çocukları ilk olarak, Dale Murdock’ın özel olarak bu program için tasarladığı, kumdan yapılmış devasa bir mimari yapı karşılıyor. “Dünya Kumdan Kale Şampiyonu” unvanını birçok kez kazanan sanatçının farklı formlarda, dokularda ve büyüklüklerde kum yapıları bir araya getirerek oluşturduğu mimariyi inceleyerek programa başlanıyor.

     Kendi hayali şehirleri, kaleleri ve sarayları için bir eskiz çalışması üreterek bu tasarımları kumdan yapılara dönüştüren çocuklar, parmaklarının arasından dökülen kum tanelerini su ile birleştirerek büyüleyici yapılara, binalara imza atıyor.

     Genç İstanbul Modern’in uluslararası etkinlik dizisinin bir parçası olan “Kumdan Kaleler” adlı çalışma, 5 Ekim 2016 – 8 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Genç İstanbul Modern’de çocuklar sanatçıları tanıyor, sanatsal yaratının gizemlerini anlıyor, işlevleri, çağrışımları ve hissettirdikleriyle nesneleri keşfediyor, etkileşimli oyunlarla farklı deneyimler kazanıyor.    

     “Kumdan Kaleler” adlı program, pazartesi hariç hafta içi her gün saat 10.00, 13.00 ve 15.00’te okul gruplarına ücretsiz olarak düzenleniyor. Haftasonu programları ücretlidir (30 TL).

      Etkinlik takvimi www.istanbulmodern.org’dan takip edilebilir. Bir saat süren “Kumdan Kaleler” atölyeleri 25 çocukla ya da 15 aile ile gerçekleştiriliyor. 

      Kumdan Kaleler, 8 Ocak 2017’ye kadar her hafta sonu Genç İstanbul Modern’de 5-12 yaş grubu çocukları ve ailelerini bekliyor.

kumdan kaleler atölye

Dale Murdock kimdir?

      1991 yılında Victoria Üniversitesi’nin heykel bölümünden mezun olan Kanadalı sanatçı Dale Murdock, pratiğini özellikle kumdan yaptığı mimari yapılar üzerine kurgulamıştır. Birçok kere “Dünya Kumdan Kale Şampiyonu” unvanını kazanmıştır. Dünya’nın çeşitli ülkelerinde kumdan yaptığı kale, şato gibi devasa yapılar ile hem dış hem de iç mekânda çalışmalarını devam ettirmektedir. Çalışmaları sanatsal ve eğitsel alanlarda kullanılarak sadece eğlence amaçlı değil, aynı zamanda dokunun, hayal gücünün sınırlarının, tekniğin ve pratiğin önemini vurgulamaktadır.

MEKAN: İstanbul Modern
Kılıçali Paşa, TDİ AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı, 34425 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

WEB SİTESİ: http://www.istanbulmodern.org/

TELEFON: 0 212 334 73 00

 

Kaydet

 3,428 total views,  2 views today

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir