KOZALAK DENEYİ

Malzemeler:

  • Kozalak
  • Su

Yaş:

  • + 3 Yaş

Kazanımlar:

  • Fen ve Doğa Bilgisi
  • Bilimsel Beceriler
  • Deney ve Gözlem
  • Sabretme (Sosyal Gelişim)

      Bilimsel becerilerin gelişimi, montessori eğitim felsefesinin başlıca uğraşlarından biridir. Bilimsel etkinliklerle çocuk, doğa ve fen ile ilgili bilgiler edinmekte ve deney-gözlem becerisi gelişmektedir.

       Etkinliğimize öncelikle bir adet kozalak bularak başladık. (İki tane bulabilirseniz daha avantajlı olur. Karşılaştırma imkanı bulursunuz.) Kozalağı derin bir kaptaki suyun içerisine koyarak tamamen kapanmasını bekledik. Ardından gözlemleyip, konu hakkında yeni bilgiler öğrendik. Kuruması için güneşli bir alana koyduk. (Ancak tahmin ettiğimizden daha uzun sürdü kuruması. Yaklaşık 2 gün). Kurumasının ardından tekrar inceledik ve eski haline gelmiş olduğunu deneyimledik. Bu deney, uzun soluklu bir uygulamayı gerektirdiği için, çocukta sabretme duygusunu da pekiştiriyor.

      Çocukların çevrelerini ve doğayı tanımasını sağlayan, farklı iklim koşullarının bitkilere etkisinin gözlemlendiği bu deneyi evde kolaylıkla yapabilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz…

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir