KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ (MAGNET VERSİYON)

Malzemeler:

  • Kırmızı Başlıklı Kız Magnet Set
Yaş:
  • + 1 Yaş
Kazanımlar:
  • Dil Gelişimi
  • Duyuların Gelişimi (Görsel ve Dokunsal Duyu)
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Hayal Gücü ve Yaratıcılık
  • Uzun Süreli Hafıza 

    Aybike Esra ve Kerem Hakan bebekliklerinden itibaren hikaye ve masalları hep sevmişlerdir. Bu sevginin altında yatan neden olarak hep bol bol kitap okuyuşumun olduğunu varsaydım. Ancak çevremdeki annelerden edindiğim bilgi ve deneyimlere baktığımda nedenin sadece bu olmadığı kanaatine vardım. Çünkü çevremdeki anneler de günün önemli bir kısmında kitap okuduklarını, ancak çocuklarının yine de hikaye ve masallara çok ilgi duymadıklarını söylediler. Başlangıçta bunun okumakla geçirilen zamanın uzunluğu ya da kısalığı ile ilgili olduğunu düşündüm. Hiç de öyle değildi. Okuma süreleri uzundu. 

     Bu konunun üzerinde epeyce düşündükten sonra çocuklarda var olan ilginin sadece okumakla değil, aynı zamanda hikayeleri canlandırma ve bu hikayelerle ilgili etkinlik yapmayla alakalı olduğunu keşfettim. Sadece kitap okumak elbette ki çok yararlı. Ancak somut işlemler dönemindeki bir çocuk için sadece kelimelerin var olması o kadar da yeterli değil. Somut olarak bir şeylere dokunmak, bir şeyleri görmek, onları hikayenin içine sokmakta daha çok işe yarıyor. Çocuk kitaplarının bol resimli olmasının temel sebebi de bu.

kırmızı başlıklı kız

      Biz, (özellikle Aybike Esra ile ben, Kerem Doğduktan sonra süre ayırmak daha zorlaştı) okuduğumuz kitapları, gerek kuklalarla, gerek oyuncaklarla gerek bizzat kendimiz dramatize ederek canlandırmaya bayılıyorduk. Bu nedenle hikayeler ve masallar çocuklara daha ilgi çekici geliyordu. Tekrar tekrar talep ediyorlardı. Hal böyle olunca çocukların ilgisi de hiç eksilmedi. Sanırım asıl neden de buydu.

      Bu etkinlikte, uzun süredir okumadığımız bir hikayeyi canlandırdık. Kırmızı başlıklı kız. Bunun için Kırmızı Başlıklı Kız masalının karakterlerini barındıran magnetlar kullandık. Aybike Esra ve Kerem Hakan’ın inanılmaz ilgisini çekti ve Aybike Esra defalarca masalı tekrar etti. Günün neredeyse tümünü buzdolabının başında geçirdiğini söyleyebilirim. Materyal farklı olunca daha bir hevesle uyguladı etkinliği. 

kırmızı başlıklı kız

     Ürünü, farklı bir şeyler araştırırken www.masalteyze.com.tr sitesinde keşfettim. Harika bir site. Oldukça farklı ürünler var. Fiyatları çok ama çok uygun. Göz atmanızı tavsiye ediyorum. Zira ben yüklü bir sipariş listesi hazırladım bile. Sitenin sahibi İngilizce öğretmeni bir bayan. Kendi derslerinde kullandığı materyalleri başkaları da nasiplensin diye bu siteyi açmış. Kendi derslerinin bulunduğu site ise www.happylessonsforkids.com adında cıvıl cıvıl bir site. Ayrıntılı bir şekilde incelediğimde yararlanılabilecek tonlarca şey olduğunu gözlemledim. Aynı isimde Facebook sayfaları da mevcut. İşini bilen ve gerçekten hakkıyla yapan nadir meslektaşlarımdan biri. Bu kadar özveri ve ayrıntıyı açıkçasını söylemek gerekirse ben kendi çocuklarımda yapmıyorum. 

     Sözün özü yazarın vermeye çalıştığı ana fikre gelirsek; birincisi okuduğunuz hikaye ve masalları mümkün olduğunca görselleştirin ve dramatize edin, ikincisi bahsettiğim iki siteyi mutlaka ziyaret edin. Sevgiyle kalın…

Kaydet

label, , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir