BİLARDO ÖĞRENİYORUZ

Malzemeler:

  • Bilardo Masası
  • Bilardo Topları
  • Istaka

Yaş:

  • + 5 Yaş

Kazanımlar:

  • Kavram Bilgisi
  • Problem Çözme
  • Neden-Sonuç İlişkisi
  • Mantıksal Bağ Kurma
  • Kaba Motor Gelişim (Fiziksel Gelişim)

       Her şeyi gözlemlemeye ve öğrenmeye çalışıyoruz. Bu zihinsel gelişimi destekleyici en önemli etkinlik aslına bakarsanız. Bakmak, incelemek, merak etmek, sormak, anlamaya ve anlamlandırmaya çalışmak… Bu kez de keşfimiz bilardo. Toplarını, masasını,  ıstakasını tek tek inceledik. Sonra nasıl oynadığını ve sayı yapılabileceğini gözlemledik. İlgisini çekti. Öyle ki ıstakalarımızı tebeşirleme görevini gönüllü olarak Aybike Esra üstlendi.

      Beş yaş sonrası tabure yardımı ile çocuklar toplara ıstaka ile vurmaya başlayabilir, sayı almak için nasıl vuruş yapması gerektiği ile ilgili mantıksal bağ kurmaya başlayabilirler. Ancak bu onların tam olarak bu oyunu oynayabilecekleri anlamına gelmez. Yetişkinler için hazırlanmış bilardo masası ve malzemeleri çocuklar için ağır ve büyük olduklarından oyunu oynamaları güçtür. Kendilerine uygun boyutlarda üretilmiş olan malzemelerle oynayabilmektedirler. Fakat bu onların bu oyunu anlamalarına ve neden-sonuç ilişkisi kurmalarına engel değildir. Çocuklara gözlemleme şansı verilebilir ve zihinsel gelişimine katkı sağlanabilir. Çocuklar için öğrendikleri her bilgi beyin nöronları arasında kurulan bir bağdır ve zeka gelişimine destek verir.

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir