KİM HANGİ APARTMANDA YAŞIYOR? HAYDİ BULALIM

      Bazılarınız belki hatırlar. Eskiden bulmaca eklerinde bir bölüm vardı. Çeşitli ipuçları verilirdi ve bu ipuçlarına göre tüm bulmacanın çözülmesi istenirdi. Bu bulmacalardaki kimi konular hangi çocuğun hangi sporla uğraştığı olurken, kimi zaman kimin ne iş yaptığı olurdu. Ama öyle kolay filan olmazdı. Bir kişinin aynı anda bir çok bağlantısını da çözmek zorunda kalırdın. Çözebildiklerini kutucuklar içerisinde kesiştikleri yerleri işaretleyerek belirlerdin. Bulmaca tamamlandığında tüm kutucuklar işaretlenmiş olurdu.

      Aynı soru tarzlarının biraz daha basitleştirilmiş halleri ÖSYM sınavlarının mantık soruları kısmında da çıkardı. Bir problemin sonuna 5 soru bağlayarak aynı ipuçları ile bu soruları doğru cevaplamanız beklenirdi. Artık bulmaca sayfalarında pek rastlamasam da sınavlara göz attığımda hala karşıma çıkıyor bu sorular. Bu tür soruları çocukluğumdan beri çözmeyi çok severdim.

       Meraklı Minik dergisinin Kasım sayısında da bu bulmacalara benzer bir etkinlik sayfasıyla karşılaşınca aklıma geldi çocukluğum birden. Geçmişe döndüm aniden zaman tünelinde. Heyecanlandım desem yalan olmaz.  Bu nedenle bu etkinliği açıklarken uzun bir girizgahta bulundum. 

      Heyecanla Aybike Esra’ya “yapalım mı?” diye sordum. Olumlu cevabının peşi sıra hemen okumaya koyuldum ipuçlarını. Aybike’nin de dikkatini çekti. Zevkle katıldı etkinliğe. İpuçlarını takip ederek kim nerede oturuyor bulduk. Zihinsel gelişimine de katkıda bulunduk. Yönerge takip etme konusunda da çok etkili bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.

      Umarım bundan sonraki sayılarda da sık sık karşılaşırız böyle oyunlarla. Ben de sık sık çocukluğuma dönerim böylelikle. Meraklı Minik dergisine bu güzel hatırayı bana hatırlattığı için teşekkür ediyorum. Sizlere de fikir olması açısından bu etkinliği paylaşıyorum. Sevgiler…

İpuçlarını takip ederek hangi çocuğun hangi apartmanda oturduğunu buluyoruz. Etkinlik yine meraklı minik dergisinden.

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir