SİMLİ FİLLİ KART YAPIMI

Malzemeler:

 • Karton
 • Yapıştırıcı
 • Kalem
 • Sim
 • Maket Bıçağı
Yaş:
 • + 2 Yaş
Kazanımlar:
 • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
 • El-Göz Koordinasyonu
 • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
 • Sanatsal Etkinlikler
 • Yaratıcılık

      İster doğum günü, ister özel bir gün, ister yılbaşı, isterseniz de davet kartı olarak kullanabileceğiniz basit ve güzel bir kart yapmaya ne dersiniz? Bunun için evinizde bulunan birkaç basit malzeme bile yeterli.

     Bu etkinliğimizde Kerem Hakan babasına güzel bir kart hazırlıyor. Sevgiyi göstermek için ille de özel bir gün olması mı gerekir? Bizim için gerekmez. İçimizden sürpriz yapmak geldi ve pahalı bir sürpriz için meteliksiziz. O zaman biz de el becerilerimizi kullanıp öyle sürpriz yaparız diye düşündük.

      Öncelikle ne yapmak istediğini sorduğumda Kerem Hakan’ı cevabı “fil” oldu. Biz de filli bir şey yapalım dedik. Bir kağıda fil çizdik ve kağıttan maket bıçağı yardımıyla figürümüzü çıkardık. Oluşan boşluk işimize epey yarayacaktı.

    Sonrasında altına renkli bir karton yerleştirdik. Videoda her ne kadar yerleştirme sürecim eziyet gibi görünse de; bildiğiniz gibi aslında çok kolay 🙂 Bir elle video çekip bir elle de iş yapmaya çalışınca böyle bir görüntü ortaya çıkıyor. Affınıza sığınıyorum.

     Oluşan boşluğun bulunduğu yere yapıştırıcı sürüyoruz Kerem’le birlikte. Sonrasında da sim döküyoruz. Kağıdı kaldırdığımızda şeklimiz ortaya çıkıyor. Fazla simleri silkeliyoruz ve kartımızın üstüne istediğimiz şeyi yazıyoruz. (Videoda yine eziyet çektiğim görünüyor:) ) 

      Eşim kartı gördüğünde mutluluktan kanatlandı. Bu mutluluğun maliyeti ise yok denecek kadar azdı. Ayrıca Kerem için getirileri de oldukça fazlaydı. Küçük kaslar ve dikkatin yanı sıra el-göz koordinasyonu ve yaratıcılığı da gelişti. Oluşan boşluğun yansımasının kartona çıkması da neden sonuç ilişkisi kurmasında etkinli oldu.

      Siz kime sürpriz yapmak istersiniz?

 9,557 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir