KATILIMLI TİYATRO

       Tiyatronun çocuk üzerindeki olumlu etkinlerinden daha önce bahsetmiştik. Duygusal, sosyal, dil gelişimi anlamında pek çok yararı bulunan tiyatronun, seyirci katılımına dayanan türleri çocuklar için daha yararlı olmaktadır.

   Aktif ve hızlı düşünme, özgüven, role girme gibi öğelerinde dahil olduğu katılımlı tiyatrolarda, çocuklar belirli rollere girmekte ve doğaçlama yaparak rolünün hakkını vermektedirler.

      Seyircileri de oyuna dahil eden bir çocuk tiyatrosu izleme fırsatı bulduk biz de. Aybike son sahnelerde dahil oldu ve bu kocaman ejderhaya elleriyle kiraz yedirdi. Sonra da kuzu kostümü geçirdi üzerine ve objektiflere poz verdi:) kısacası sevdik bu tiyatroyu. Özgüven gelişimi açısından önemli bir aktiviteydi. Girişkenlik ve üretkenliğin önemli bir basamağı niteliğindeydi.

       Tiyatronun bu türlerinin artmasını temenni ediyor, bu deneyimi çocuklarınıza yaşatmanızı öneriyoruz.

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir