İPEK FLOŞ AĞACI

       Otelin bahçesini keşfe çıkmışken çok farklı bir ağaca rastladık. Uzun uzun inceledik. Aybike Esra için ağacın en ilginç yanı dikenleriydi. Bense meyvelerini çok ilginç buldum. Odamıza döndükten sonra ufak bir araştırmayla ağacın İpek Floş Ağacı olduğunu öğrendik. Hem ben hem de Aybike Esra aydınlanmış olduk:) Fen ve doğa etkinliği adına güzel bir deneyim oldu. Şimdi gelin bu ağaç nedir ne değildir öğrenelim.

          Bombacaceae ailesinden, yaprak döken, sukkulent bir bitkidir. Ana vatanı, Brezilya ve Arjantin’in alçak kısımlarıdır. Kalın gövdeleri, gül gibi kaba dikenlerle kaplıdır, gövde yumuşak ve parlak yeşil renktedir.  Dallardan değişimli (çapraz) çıkan yaprakları, 5-7 parmaklı, el ayası şeklindedir. Gösterişli pembe-mor  veya sarımsı-beyaz, büyük çiçekleri sonbaharda açarlar. Çiçekler huni şeklinde olup 10 cm veya daha büyük  çapa sahiptir. Çiçeklerden sonra oluşan meyveleri, armut şeklindedir, önce yeşil sonra kahverengi olurlar.
        Hızlı büyüyen bu ağaçlar, 15 metre boya ulaşabilirler. Hafif dona mukavim olmakla birlikte, orta veya  şiddetli dona dayanamazlar. Son yıllarda Türkiye’ye ithal olarak girmişlerdir. Güney sahillerimizde birçok  yerde çok büyük olmayan örnekleri mevcuttur.

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir