HUYSUZ UĞURBÖCEĞİ

      Eric Carle kitaplarını genel olarak çok severim. Sanırım milyonlarca kişi de benimle aynı fikirde ki tüm dünyada satış rekorları kırıyor. Yazar, gücünü sade bir dil kullanmaktan alıyor. Derdini gayet basit bir biçimde anlatıyor ve vermek istediğini en kestirme yoldan veriyor.

     Sadece hikaye kurgusu üzerinde durmuyor yazar kitaplarında. Aynı zamanda didaktik bir üslup geliştirmiş ve bir şeyler öğretiyor. Bu kitabında da büyüklük- küçüklük oranlarını muhteşem bir hikaye ile bize sunmuş. Aynı zamanda zaman kavramını da işleyen yazar, hayvanları tanıtma konusunda da çok başarılı.

    Bir yaşından itibaren bile okunabilir oluşu, daha geniş kitlelere hitap etmesini sağlıyor kitabın. Çocuklar bu kitap sayesinde kavramları daha kalıcı bir biçimde öğrenebiliyorlar. Resimler de sade ve renkli. Ayrıca sayfa düzeni konusunda da bizi şaşırtıyor her seferinde. Bu kez basamaklı bir sayfa yapısı hakim kitapta. Aşamalar daha belirgin olmuş böylelikle. Ayrıca her sayfada puntolar biraz daha büyüyor. Çocuk büyüklük kavramını sadece hayvanların ebatlarından değil, yazıların puntolarından da sezebiliyor.

     Kitabın tek eleştirdiğim yönü ise; saat göstergelerinin çok küçük işlenmiş olması. Belki de dikkat dağıtmamak ve ön plana çıkarmamak adına kasıtlı bir harekettir bu. Ama ben biraz daha büyük olmasını tercih ederdim. Bunun dışında her şey mükemmel.

      Kitap sadece somut kavramlara değil, aynı zamanda soyut kavramlara da değinmiş. İletişim kurma, kibarlık, nezaket sözcükleri gibi temaları da işleyen yazar, nasıl davranılması gerektiği konusunda da ip ucu vermiş. Kaba olduğumuzda başımıza gelecekleri de hikayede komik bir biçimde işlemiş.

     Kuraldışı Yayınları’ndan çıkan bu kitabı almanızı özellikle öneririm. Ayrıntılı bilgi edinmek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Keyifli okumalar…

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir