DARICA FARUK YALÇIN HAYVANAT BAHÇESİ

    Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi konumu itibari ile İstanbul a çok yakın olan geniş kapsamlı bir hayvanat bahçesidir. İçerisinde farklı kıtalardan hayvanların yanı sıra oyun alanlarının ve akvaryumun da bulunması çocukların çok ilgisini çekmektedir.  Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi içerisinde sadece hayvanları değil, aynı zamanda farklı türde bir çok bitkiyi de barındıran bir botanik bahçesidir. Bizim ailece zevkle gezdiğimiz bu alan hakkında gelin biraz daha bilgi edinelim.

      Hizmete 1993 yılında başlayan ve halen halka açık olarak hizmet veren hayvanat bahçesi hem botanik park ve hem de kuş cennetidir. Kuruluşunda iş adamı Faruk Yalçın’ın çabaları oldukça fazladır. Bu nedenle kendisinin isminin verilmesi uygun görülmüştür. 

darıca 1
     Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı içerisinde 350 farklı kuş türü, 500 farklı bitki türü ve 100 farklı hayvan türü bulunuyor. Okulların sık sık geziler düzenlediği bu hayvanat bahçesi, Marmara Bölgesi’nin en büyük ve önemli hayvanat bahçesi olma özelliğini taşımaktadır.

darıca 2
     Hayvanat Bahçesinin içerisinde müzeler, hediyelik eşya dükkanı, kafeler, çocuk parkı ve japon bahçesi gibi alanlar da bulunuyor. Belgesel ekranlarında görmeye alıştığınız hayvanları yakından incelerken, bir yandan da kafeslerin önünde bulunan panolardan detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

darıca 3

Darıca Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri
    Yılın her günü ziyarete açık olan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nin ziyaret saatleri 08.30 – 18.30 arası. Ancak kötü hava koşullarında ve özel günlerde telefon ederek bilgi almanızı tavsiye ederim.

darıca 4
Darıca Hayvanat Bahçesi Giriş Ücretleri
Yaş gruplarına göre bilet fiyatları sunulmaktadır. 0-4 yaş grubu için ücret alınmamaktadır. Öğrencilerden (5-17 yaş) 25 TL ve 18 yaş ve üzeri kişilerden 32 TL ücret alınmaktadır. Öğretmenlere ve polis memurlarına ücretsiz hizmet sunan kurum, bu mesleklere mensup olan bireylerin yakınlarına da % 50 indirim yapmaktadır.

darıca 5

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne Nasıl Gidilir ?

 • Şahsi Araç İle: TEM otoyolunu kullanacaksanız Şekerpınar gişe çıkışından çıkarak Bayramoğlu tabelalarını takip etmelisiniz. Girmiş olduğunuz yolda en son sapağa geldiğinizde  bir yön Bayramoğlu’nu gösterirken diğer yön ise hayvanat bahçesini gösterecek. Bu yönde ilerleyiniz, 100 metre ilerlediğinizde Hayvanat bahçesinin  giriş kapısını göreceksiniz. Eğer E-5 istikametini kullanıyorsanız, Çayırova’yı geçtikten sonra Darıca sapağına geldikten sonra sağ yönünde dönün ve aynı şekilde  Bayramoğlu tabelalarını takip edin. Doğruca hayvanat bahçesine ulaşacaksınız.

darıca 6

 • İstanbul’dan Minibüs ile: Üsküdar’dan kalkan Harem-Gebze hatlarına binin ve Çayırova McDonalds’a geldiğinizde bu durakta inin. Burada Darıca’ya giden 501 numaralı minibüslere binip doğruca hayvanat bahçesine gidebilirsiniz.

darıca 7

 • Otobüsle: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan başvuru ve talepler doğrultusunda Taksim ve Kadıköy’den kalkan otobüsler ile buraya gelebilirsiniz.  Sabah saat 10:30’da Taksim’den ve saat 11:00’de ise  Kadıköy Kumluk’tan kalkan otobüsler, akşam üstü aynı şekilde 15:00 ve 16:30’da İstanbul’a geri dönüyor. Taksim’den binenler 3 bilet, Kadıköy’den binenler 2 bilet ile hayvanat bahçesine ulaşacaklardır.

darıca 8

İletişim Bilgileri:

Darıca Hayvanat Bahçesi Telefon Numarası: 0262 653 66 66
Darıca Hayvanat Bahçesi Adresi: Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Tuzla Caddesi No:297 Darıca/KOCAELİ

darıca 17 darıca 16

Peki Darıca Hayvanat Bahçesi’ne Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Gitmeden önce nerede ne var mutlaka bir göz atın. Bazen etkinlikler de oluyor. Gittiğiniz tarihlere denk geliyorsa katılın.
 • Çocuğunuz küçükse mutlaka bebek arabası bulundurun yanınızda. Bazı alanlarda bebek arabası ile ilerlemek zor olsa da, çocuğunuzu gezi boyunca kucağınızda taşımaktan daha zor değil.
 • Yanınızda mutlaka yiyecek bir şeyler bulundurun. Çünkü acıkacaksınız. Epey büyük bir alan olması nedeni ile acıkıyorsunuz. Ama yiyeceklerinizi hayvanlarla paylaşmayın.
 • Çok sıcak ya da çok soğuk havalarda gitmeyin. Bahar ve güz mevsimi gezi için ideal.
 • Fotoğraf makinenizin veya telefonunuzun şarjı dolu olsun. Fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz çok şey olacak.
 • Park içerisinde ur atan trenden uzak durun. Çok pahalı ve gereksiz.
 • Giriş kısmında bir harita edinmeyi unutmayın. Biraz karışık bir parkur ve bazı alanları atlamanız muhtemel.
 • İyi eğlenceler diliyoruz 🙂

darıca 15darıca 14 darıca 13darıca 12 darıca 11darıca 10

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

2 Comments

  • Vildan Aslan 7 Mayıs 2019 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir