BİR ENSTRÜMAN DAHA TANIDIK

Malzemeler:

  • Bağlama

Yaş:

  • + 1 Yaş

Kazanımlar:

  • Müzik Kavramları ve Müzik Algısı
  • İşitsel Duyunun Gelişimi
  • Kültürel Bilinçliliğin Artması
  • Bilişsel Gelişim
  • Dil Gelişimi

      Aybike Esra her gece zeynebim türküsü ile uyur. Her gün dinleye dinleye artık 4  kıtasını da söyleyebilir hale geldi. Bizim açımızdan bakıldığında ise sanırım uzun yıllar bu güzel türküyü dinlemeyeceğiz:)Şaka bir yana çocuklarımıza her tür müziği dinletmeye gayret gösteriyoruz. Bunlardan bir tanesi de Türk Halk Müziği.

      Gerek kültürümüzü yansıtması açısından, gerekse bu müzikte kullanılan enstrümanların farklılığı bakımından Türk Halk Müziği önemli bir yer tutmaktadır. Gece uykuya hazırlık aşamasında genellikle çocuklarıma kitap okumak yerine şarkı söyleriz. Müziğin sakinleştirici etkisini hesaba kattığımızda uyuma süresi daha da kısalmaktadır. Böylece hem karanlıkta yapabildiğimiz bir etkinlik olduğu için çocukların uykuya geçmesi sırasında bir sıkıntı yaşamayız hem de kitabın bir uyku aracı olduğu düşüncesini çocuklarımızın bilinçaltına yerleştirmemiş oluruz. Bizim kitap okuma saatlerimiz uyku hariç her saattir:)

      Aybike Esra müzik konusunda biraz seçicidir. Geceleri özellikle bazı parçaları tekrar tekrar söylettirir. Başlangıçta her şarkıyı ve türküyü bir kez söylememe rağmen, artık bu durum aynı şarkıyı 6-7 kez söylemeye dönüştü. Son 6 aydır favorimiz ise Zeynebim türküsü.

      Geçenlerde kuzenime yaptığımız ziyaret sırasında bağlama dinleme fırsatı bulduk. Biz de hazır bağlama bulmuşken hem bu enstrümanı tanıyalım dedik hem de çok sevdiğimiz bu türküyü dinleyelim istedik. Böylece müzik bilgimize bir yenisini daha ekledik. İşitsel zekasına katkısını zaten söylemeye bile gerek yok. Kulaklarımızın pasının silinmesi de bizim için bir kazanım oldu. Bize bu deneyimi yaşattığı için Evren Karadağ’a teşekkür ediyoruz.

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir