BAŞPARMAK SİNEMASI

      Çocukken yapmayı en çok sevdiğim şeylerden biri; defterimin uç kısmına aynı figürün değişik hallerini çizerek, sayfaları çevirmek ve oluşan hareketi izlemekti. Aslına bakılırsa kameranın işlevini özetleyen bu ilkel yöntem, beceri isteyen bir uğraştı.

     Çizilen figürü, bir sonraki sayfada çok az bir farkla çizmek gerekiyordu. Ayrıca, yaptırmak istediğimiz hareketi de saniyesi saniyesine hesaplayarak, belli bir plan dahilinde çizmek gerekiyordu. Sonrasına sayfaları hızlıca çevirmeye kalıyordu.

    Meraklı Minik dergisinin ekinde olan başparmak Sineması etkinliği bu ilkel kamera sistemini bana tekrar yaşatan bir etkinlik oldu. Çocuklarımın bu tecrübeyi deneyimlemesi de ayrıca mutlu etti beni. Bildiğiniz gibi kamera aslında hızlı bir fotoğraf makinesidir. Saniyede yirmi dört kare fotoğraf çeker. Sonrasında fotoğraflar saniyede 24 tanesini göreceğimiz şekilde hızlıca gösterilir. Bir bu hızlı geçişi hareket olarak algılarız. 25. kare konusuna hiç girmeyeceğim çünkü asabımı bozuyor.

     Bu ekteki etkinlikte, belirli bir sırada bir balerinin dans figürleri yer alıyor. 33 resim belli bir sırada diziliyor ve başparmağımız yardımı ile hızla hareket ettiriliyor. Böylece balerinimiz bale gösterisini sergiliyor. küçük kaslar da epey çalışıyor.

     Denemenizi öneririm. Hatta çocuklarınızın yaşı biraz büyükse bizzat çizdirip uygulatın. Hoş bir hatıra olarak hafızasına kazınacaktır. Keyifli oyunlar dilerim… 

 7,365 total views,  4 views today

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir