BALONDAKİ HAVANIN İTME KUVVETİ

Malzemeler:

  • Pet Şişe
  • CD
  • Sıcak Silikon
  • Balon
Yaş:
  • + 4 Yaş
Kazanımlar:
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • Gözlemleme Becerisi (Deney )
  • Kozmik Eğitim

       Bugün çocuklarla basit bir deney gerçekleştirdik. Balonun içerisinde bulunan havanın serbest bırakılması ile nasıl bir itme kuvveti yarattığını ve CD’ yi nasıl hareket ettirdiğini gözlemledik. Aynı şekilde havanın belli bir kuvvetle hareket ettiğinde başka nasıl etkiler yaratabileceği hakkında konuştuk. Rüzgarın hızının artması ile fırtınaya dönüşümünü ve çevredeki nesneleri de beraberinde sürüklediğini (güçlendiğini) öğrendik. Havanın hareketinin hızlandıkça hissedilebilirliğinin arttığını deneyimledik.

      Bu deneyi yapmak için öncelikle bir pet şişenin ağız kısmını kesmeniz gerekiyor. Kestiğiniz şişenin ağız kısmını CD’nin ortasındaki boşluk kısma denk getirerek yapıştırmalısınız. Sıcak silikon bu işlem için oldukça uygun. Sonrasında balonu şişirerek şişenin ağız kısmına takıyoruz ve balonu serbest bırakıyoruz.

     Havanın zannettiğimizden daha etkili olduğunu ve hayatımızdaki yerini, bu etkinliğimiz ile öğrenmiş olduk. Yeni etkinliklerde görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir