KOCAELİ BİLİM MERKEZİ

      Malum havalar ısındı. Gezme sezonu da açıldı. Artık çocuklarımızı alıp park, bahçe, orman, müze, etkinlik gezmenin tam vaktidir. İster yaşadığımız şehrin içerisinde, ister şehirler arası, isterse de yurtdışı olsun. İlkbahardan daha güzel bir mevsim var mıdır çocukla gezmek için?

Kocaeli Bilim Merkezi

      Haliyle biz de yerimizde pek duramıyoruz. Güneşi görür görmez atıyoruz kendimizi sokaklara. Bazen pek uzaklaşamıyoruz, parkla yetiniyoruz. Bazen de bu yazıda anlatacağım mekan gibi kilometreler aşıyoruz. Gezmek için her yol mubahtır diyoruz.

     Ailem Kocaeli’nde yaşadığı için ara ara bu güzel şehre yolumuz düşüyor. Bu kez çocuklar için değerlendirmeye karar verdim ziyaretimizi. Eş dosttan bir iki mekan önermelerini rica ettim. Sağ olsunlar esirgemediler önerilerini. Bilim Merkezi. İşte bu fikir çok hoşuma gitti. “Tamam” dedim tam benlik, yarın gidiyoruz.

Kocaeli Bilim Merkezi

     Ertesi gün anneanne, dede, iki çocuk ve ben yola revan olduk. Şehrin merkezinde kocaman bir parkın içerisinde (Seka Park) bulunan bu mekan, bir zamanlar kağıt fabrikasıymış. Sonrasında restorasyon çalışmaları yapılmış ve Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi haline getirilmiş. Gelin Bilim Merkezi nedir? İçerisinde neler var? yakından inceleyelim.

Kocaeli Bilim Merkezi

Bilim Merkezi Nedir?

    Bilim merkezleri, farklı yaş gruplarından ve farklı bilgi birikimine sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmeyi ve bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı amaçlayan; deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, ziyaretçilerini denemeye ve keşfetmeye teşvik eden merkezlerdir.

 

 Kocaeli Bilim Merkezi

    Sessiz ortamlarda, cam vitrinlerin ardında sergilenen, dokunulması yasak objelerden oluşan klasik müze kavramının aksine bilim merkezleri ziyaretçilere aktif şekilde gezebilecekleri, dokunabilecekleri, deneyebilecekleri sergiler ve dinamik ortamlar sunmaktadır.

Kocaeli Bilim Merkezi

 

Kocaeli Bilim Merkezi Hakkında

     Kocaeli Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilmiş bir projedir. Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Kocaeli Bilim Merkezi, 1934 yılında temeli atılan Seka Kağıt Fabrikası içindeki 8.500 metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır. 70 yıl kağıt üretimi gerçekleştiren Seka Kağıt Fabrikası restore edilerek yoluna Kocaeli Bilim Merkezi ve  Seka Kağıt Müzesi olarak devam etmektedir.

Kocaeli Bilim Merkezi

Kocaeli Bilim Merkezinde Neler Var ?

     Kocaeli Bilim Merkezinde, yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerin yanı sıra  bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane, araştırma ofisleri, bilim kafe yer almaktadır.

Kocaeli Bilim Merkezi

     18 Nisan 2015 tarihinde açılan bu merkezi, ben de ilk defa ziyaret ettim. Bu zamana kadar neden gelmediğime de hayıflandım. Bilim Merkezi deyince sıkıcı formüllerin ve bilgilerin olduğu bir alan aklınıza gelmesin. Büyük küçük herkesin büyük zevk alarak gezeceği bir merkez burası. Sıkılmak imkansız. Keşfedeceğiniz şeyler bitmiyor. Bir kere ziyaret etmek de asla yetmiyor.

Kocaeli Bilim Merkezi

      İle, bu değeri kazandırmaları alkışlanacak bir girişim. Kutluyorum. Üstelik giriş ücretsiz. Düşünün, çocuklar bir konu işliyorlar derste ve öğretmen akabinde öğrencileri Bilim Merkezi’ne götürüp, bizzat bilgiyi deneyimlemelerini sağlıyor. Bunu her konu için ayrı ayrı gerçekleştirebiliyor. Öğrenmenin kalıcılığını düşünebiliyor musunuz?

Kocaeli Bilim Merkezi

      Ya da benim gibi yetişkinler merkezi geziyor ve her deneyin yan kısmında yazan açıklayıcı bilgiyi okuyarak ve deneyi o anda uygulayarak bir çok yeni şey öğreniyor. Bilimi sevdirmenin daha iyi bir yolunu bilmiyorum. Siz biliyorsanız lütfen beni aydınlatın.

Kocaeli Bilim Merkezi

     Çocuklarım ve ben bu merkezi çok sevdik. Her uygun olduğumuzda bu merkezi ziyaret edeceğimize de söz verdik. Bizden kaçış yok. Eminim ki her gelişimizde de yeni şeyler keşfedeceğiz. Kütüphanelerden ve müzelerden sonra yaşamak istediğim yerlerden biri de burası olurdu.  “Bilginin içinde yaşamak” ne ütopik bir fikir öyle değil mi? Olsun hayaller güzeldir.

Kocaeli Bilim Merkezi

       Bu Merkezi henüz gezmeyen Kocaeli halkına ve çevre illerdeki tüm ebeveynlere sesleniyorum. Lütfen zaman ayırın ve bu güzel mekanı ziyaret edin. Çok şey kazanacaksınız. Sevgilerimle…

Kocaeli Bilim Merkezi

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir