ATA BİNİYORUZ

     Bayrampaşa Ada Parktayız. Aybike Esra atları ilgiyle inceledi ve beyaz ata binmek istediğini söyledi. Açıkçası cesaret etmesi beni oldukça mutlu etti. Böylelikle ilk ata binme deneyimini yaşadık.  Aybike Esra nın hoşuna gitti. Bu deneyimi belki de spor olarak yapabiliriz kim bilir. 

    Binicilik kulüpleri genel olarak 4 yaş ve sonrası öğrenci kabul ediyorlar ve öncelikle çocukları ponilere bindiriyorlar. Olması gereken de bu zaten. Poniler hem çocukların fiziksel özelliklerine daha uygun boyutta hem de sevimli ve heybetten uzak görüntüleri ile çocukları korkutmayan bir yapıdalar. Bu deneyimden sonra kesin olarak karar verdim ki 4 yaş sonrasında bir binicilik maceramız olacak ve eğer kızım devam etmek isterse profesyonel olarak devam edebilecek. 

      Spor olarak biniciliğin yararları çok fazla. Vücudu dengede tutabilme, pozisyon alma ve hayvanı kontrol edebilme becerileri sonuna kadar kazanılmakta. Ayrıca atlarla duygusal bir bağ kurulması gelecekte hayvan sevgisinin pekişmesi ve duygusal gelişim için de destekleyici. Ayrıca ata binmek çok eğlenceli.

      Eğer siz de bir yerlerde böyle bir mekana rastlarsanız çocuğunuzun gönüllülüğü doğrultusunda ata binmesini destekleyin. Ata dokunsun, onu hissetsin ve üzerinde dengede durma deneyimini yaşasın. Bundan çok zevk alacağına eminim. Sadece unutmamanız gereken şey çocuğun gönüllü olması ve görevlinin güven vermesi. 

label, , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir