4D HAYVANLAR

     Her geçen gün teknolojinin gelişmesi, eğitim yöntem ve materyallerinde de değişime neden olmakta. İşte bunlardan birisi de 4D teknolojisinin eğitime yansıması. Özellikle okul öncesinde ve eğitim dönemindeki fen ve coğrafya derslerinde çok sık kullanılır oldu 4D teknolojisi. Kötü mü oldu? Hayır gayette güzel oldu. Teknoloji keşke sadece böyle yararlı amaçlarla kullanılsa. Gerçek hayatta göremeyecekleri fen terimleri, organlar, hücre sistemleri, coğrafi olaylar, deneyler vb. gerçeğe yakın bir görüntü ile ve hareketli olarak izlenebilmekte ve öğrenme kolaylaşmaktadır. Okul öncesi için de bu gerçekçi görünüm oldukça etkileyici olmakta ve çocuğun dikkatini yoğunlaştırmasına ve öğrenmeyi kolaylaştırmasına hizmet etmektedir. 

      Bu teknolojiyi evinize getirmek de o kadar zor değil. Bu hizmeti sunan bazı siteler mevcut. Ben octagon’ u tercih ettim. Öncelikle http://4d.octagon-studio.com/  sitesinden Animal 4D bölümüne ait kısımdan Download yaparak örnek çıktıları alıyorsunuz, telefonunuza da Animal 4D+ programını yüklüyorsunuz (Tüm çıktıları almak için belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Siz demo olanları indirin). Sonrasında çıktıların üzerine yüklenen programı açıp telefonu yaklaştırdığınızda çıktıdaki resimler 4D olarak karşınıza çıkıyor. Hayvanları tanımak için yepyeni ve son teknoloji bir yöntem. Ayrıca telefona indirdiğiniz programda çıktılardan bağımsız olarak tüm hayvanları inceleyebilmekte ve hayvanlar hakkında tanıtıcı bilgileri okuyabilmektesiniz (İngilizce). Denemenizi tavsiye ederim. Bu 4D deneyimini sizlerde yaşayın 🙂

 
label, , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir