EŞLEŞTİRME

Malzemeler:

  • İki Adet Tangram Seti
Yaş:
  • + 18 Ay
Kazanımlar:
  • Eşleştirme Becerisi
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Matematiksel Beceriler (Geometrik Şekil Algısı)
  • Renk Algısı
  • Problem Çözme

      1-2 yaş arası çocuğun en sevdiği birinci etkinlik kule yapma ise, ikincisi de eşleştirmedir. Eşleştirme ile aslında bir çok beceriyi geliştirmiş olur çocuk. Bir kere alıcı gözle elindeki nesneyi algılar ve inceler. Onun özelliklerini hemen analiz eder, kafasında bir şema oluşturur. Bu şemayı kafasında var olan şemalardan biri ile gruplar ve var olan kümesine yeni bir eleman ekler. Ardından eşleştirme yapmak için, diğer nesneleri hızlıca gözden geçirir, uygun olmayanları eler, benzerleri inceleyerek şemasına her yönden uyuşup uyuşmadığına karar verir. Tamamen aynı olduğuna karar verdikten sonra elindeki nesneyi diğerinin yanına ya da üstüne koyar. 

      Aslında baktığımızda bu hiç de küçümsenecek bir işlem değildir. Birçok zihinsel işlevin aynı anda gerçekleştiği bu birkaç saniye, gelecekteki problem çözme ve analiz becerisinin temellerini oluşturacaktır. 

     Bu videoda Tangram şekillerimizi eşleştirdik. Hem şekil hem renk algısını geliştirmeyi hedefledik. Şekil algısının beyinde yer etmesi gelecekteki matematik ve geometri becerilerinde epey işimize yarayacak. eşleştirme becerimiz epey dikkat gerektirdiği için de konsantrasyonumuz gelişti. Birkaç denemeden sonra sadece şekle değil, aynı zamanda renge de bakması gerektiğini kavradı 🙂

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir