3 BOYUTLU EL ÇİZİMİ

      Aybike Esra ile canımız etkinlik yapmak istiyor. Ancak ne yapacağımıza karar veremiyoruz. Evde bulunan malzemelerden olmalı; çünkü dışarı çıkamayız. Önceden hazırlanması gereken bir etkinlik olmamalı; çünkü şimdi yapmak istiyoruz. Etraf çok dağılmamalı; çünkü toplayacak mecalim yok. Hızlı olmalı; çünkü Kerem Hakan uyuyor ve o uyanmadan bitirmemiz gerekiyor.

      İşte tüm bu “çünkü”leri hesaba katıp, etkinlikleri eleyerek sonunda bu etkinliği yapmaya karar verdik. Çok da iyi ettik. Az malzeme, hızlı yapım, güzel sonuç. Bir sanat etkinliğinden daha ne istenebilir ki? Buyurun efendim, sizlerden yapın, memnun kalın.

Malzemeler:

 • Kalem
 • Kağıt
 • Boya

Yaş:

 • + 3 Yaş

Kazanımlar:

 • Yaratıcılık
 • El-Göz Koordinasyonu
 • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
 • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
 • Neden- Sonuç İlişkisi Kurma
 • 3. Boyutu Kavrama

       Bu etkinliğimizde basit bir çizgi tekniğiyle 3 boyutlu el nasıl yapılır uygulamaya çalıştık. Yaş 3 olunca çok profesyonel bir görüntü ortaya çıkmadı. Ama bizim hedefimiz profesyonellik değil, çocuğun birebir uygulama yapması olduğu için önemsemedik. Eğlenmeyi ve öğrenmeyi ön planda tuttuk.

      Bu etkinlikte yapmanız gereken şeyler çok basit. Sizin veya çocuğunuzun elini bir kağıda parmaklar açık olacak şekilde koyun. Kim elini koydu ise, diğer kişi kenarlarından paralel çizgi çizsin. Böylelikle daha kolay bir çizim gerçekleşebilir. Çizgilerin paralel ve aynı aralıklara sahip olmasına özen gösterin. Sonra elinizi kaldırın ve boş olan kısımları hafif oval şekilde birleştirin. Ardından her satırı farklı renklerde boyayın. Çok hoş bir görüntü ortaya çıkacak.

     Bu etkinlikle çocuğunuz; ince motor becerilerini, dikkat ve konsantrasyonunu, el göz koordinasyonunu, estetik algısını ve yaratıcılığını, neden sonuç arasında bağlantı kurma becerisini geliştirecek. Birlikte geçirdiğiniz kaliteli zaman da aranızdaki bağı güçlendirecek. Kolaylıklar diliyorum.

3 boyutlu el

label, , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

2 Comments

 1. Nasıl Yapılır 8 Ekim 2017 Reply
  • Vildan Aslan 9 Ekim 2017 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir