WHERE İS….?

Malzemeler:

  • Bildiği Kelimeleri Temsil Eden Resim ve ya Objeler

Yaş:

  • İngilizce Öğrenimi Başlama Yaşına Göre Değişir

Kazanımlar:

  • Dilsel Gelişim

  • Dikkat Gelişimi

     Çocuğa İngilizce nesneleri kelime olarak ezberletmek çoğu zaman işe yaramamaktadır. Çocuğun salt kelime bilmesi ancak cümleye maruz kalmaması, onun kelimeleri ezberlemesi ancak konuşamamasına neden olacaktır. Ayrıca kelime öğretimi sırasında sadece kart göster- kelimeyi söyle-tekrarla da işe yarayan bir yöntem değildir. Çocuğu işin içine dahil etmek, onu oyuna davet etmek öğrenimin olmazsa olmazıdır.

      Biz de bunu İngilizce kelime bilgisine aktarmaya çalıştık. Bildiği kelimelere ait resimlerin nerede olduğunu sorduk ve göstermesini istedik. Böylece hem kelimeyi tekrarlama fırsatı buldu, hem de cümle içerisinde kullanımını fark etmiş oldu. 

     Dil eğitimi konusunda hiç de yeterli olduğumu düşünmüyorum hatta vasatın bile altındayım. Bu konunun üstünde durma sebebim ise tamamen kulak aşinalığı kazandırma. İkinci dil eğitimi için ilk 3 yaş çok önemli. Ben de kendi çabamla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Yanlışlarım da vardır mutlaka. Bu işle profesyonel olarak uğraşanlar en doğrusunu bilirler. Ancak benim de bildiğim bir şey var ki o da; çocuk oyunla öğrenir.  

      Sizler de ikinci dil öğretimi sırasında çocuklarınıza bu basit soru kalıbını kullanarak kelime bilgisini güncel tutabilir hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir