İSKAMBİL KAĞITLARINI EŞLEŞTİRME ETKİNLİĞİ

Malzemeler:

  • 2 Adet İskambil Kağıdı Destesi

Yaş:

  • +2 Yaş

Kazanımlar:

  • Dikkat ve Konsantrasyon Güçlendirme

  • Algı Gelişimi

  • Benzerlikler ve Farklılıkları Ayırt Etme

  • Eşleştirme Becerisi

  • İş Tamamlama

     Zihinsel gelişimi en çok geliştiren ve erken yaşta bile uygulanmaya başlayan etkinliklerden biri de eşleştirme çalışmalarıdır. Bu etkinlik için illaki özel materyallere ihtiyaç yoktur. Evdeki oyun kartları bile bu işlevi fevkalade yerine getirebilir. Farklılıkları ayrımlama ve benzer olanları eşleştirme etkinliği 1 yaş sonrası uygulanabilen bir etkinliktir. Dikkatin yoğunlaşmasını da gerektiren bu etkinlikle çocuklar uzun süre işe konsantre olabilirler.  

     İskambil kâğıtlarındaki resimler birbirlerine daha benzer ve karmaşık olmasından dolayı 2 yaş sonrasında yapılması tavsiye edilir. Başlangıçta 3 çift kart kullanılarak eşleştirme yapılır. Yeterince pratik yapıldıktan sonra kart sayısı artırılır. Küçük çocuklar için daha basit resimleri içeren kartlar kullanılması tavsiye edilir (Meyve, Hayvan, Eşya resimleri gibi). Gazetelerden kesilen resimler bile bu etkinlik için kullanılabilecek materyallerdir. Eşleştirme için ileri süreçte resimlerin tıpatıp aynı olması gerekmez. Aynı nesneyi simgeleyen iki farklı resim de eşleştirilebilir. Sizler de bol bol eşleştirme çalışması yaparak yavrularınızın zihinsel gelişimini destekleyebilirsiniz:)

 4,078 total views,  4 views today

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir