YAŞAMSAL DÖNGÜ ETKİNLİĞİ

 Malzemeler:
  • Match İt Sıralama Kartları ve ya Kendinizin Oluşturacağı Yaşamsal Döngü Fotoğrafları

Yaş:

  • +18 Ay

Kazanımlar:

  • Sıralama Becerisi

  • Neden-Sonuç İlişkisi

  • Problem Çözme

  • Yaşam Döngüsünün Kavranması

  • Dil Gelişimi

  • Hikaye Oluşturma Ön Hazırlık

 

     Bu etkinliğimizde sıralama becerisinin gelişimi üzerine çalıştık. Match it sıralama kartları ile tırtılın koza haline, sonradan da kelebeğe dönüştüğünü; sütün ineği sağarak ortaya çıktığını; bebek-çocuk-yetişkin yaşam döngüsünü; herhangi bir işteki yapış sıralamasını ve daha bir çok bilgiyi öğrendik ve doğru bir biçimde sıraladık. Neden-sonuç arasında ilişki kurduk,  hikaye oluşturmaya ön hazırlık yaptık.

      Bu etkinlik için mutlaka bu kartları edinmeniz  gerekmiyor. Gazete ve dergilerden keseceğiniz resimlerle bu etkinliği kolaylıkla yapabilirsiniz. Örneğin bir tohum, bir fidan ve bir ağaç resmi ile bitkinin büyüme safhalarını çocuğunuza anlatabilir ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

    Çocuklar öğrenmeye çok açıktırlar. Özellikle etrafında gerçekleşen doğa olayları ve günlük yaşamda karşılaştıkları nesnelerin oluşumları ile oldukça ilgilidirler. Bu etkinlikle birlikte yaşamın içerisinden de örnekleri gözlemlemelerine zemin hazırlarsanız, öğrendiklerini içselleştirerek somutlaştırmalarına da katkıda bulunmuş olursunuz.

      Biz bu etkinliğimizi çok seviyoruz. Elimizin altında olduğu için de canımız ne zaman isterse yapabiliyoruz. Her seferinde bol bol konuşuyoruz ve bilgilerimize yenilerini eklemeyi hedefliyoruz. Bu zengin bilgi evrenin de çocuklarınızın da öğreneceği çok şey var. Bol gözlemler, bol eğlenceler:)

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir