VÜCUDUMUZU TANIYORUZ

    Çocuklar konuşmaya başlamadan çoook çok önce anlamaya başlarlar. Kelimeler yavaş yavaş belleklerinde gruplar halinde birikmeye başlar. Henüz konuşamıyor olsalar da bir süre sonra anladıklarını göstermeye de başlarlar. Bunu anlamanın en kolay yolu soru- cevaptır. Yani çocuğa bir şeyi göstermesini istediğinizde onu gösteriyor ise o nesneyi ismi ile birlikte tanıyor demektir. Kelimeyi öğrenmiştir. 

    Çocukların genel olarak 2 yaşa kadar vücutlarının bir çok organını gösteriyor olması beklenir. Ailelerin de ilk öğretmeye başladıkları kelimeler bu organların isimleri olur genellikle. Biz de ritüeli bozmayalım dedik. Ve organları ingilizce ve türkçe olarak zaman zaman telaffuz ettik ve parmağımızla gösterdik.

      İşe yaradığını hemen göremeyebilirsiniz. Biraz sabırlı olmanız gerekir. Ama bir gün gelir ve siz “Nerede?” diye sorduğunuzda size göstermesi paha biçilemez bir mutluluk getirir. Bu video ile, mutluluğu yaşadığım anlardan birine sizin de şahit olmanızı istedim. Kulak konusunda hala tereddüt yaşasa da onu da kavradı diyebiliriz. 

     Çocuklarınızın beyni sandığınızdan çok daha “EMİCİ”dir. Bu nedenle ona ne kadar şey katarsanız o kadarını alacaktır. Bu fırsatı iyi değerlendirin. 

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir