SÜT REÇELİ

       Çocukların kahvaltıda severek tükettiği besinlerden biridir süt reçeli. Dulce de leche, İspanyolca süt reçeli anlamına gelen bu tarif Arjantin menşeli bir güzel. Bayramlarda babaannelerimizin ceplerimize doldurduğu karamel rengi bonibonların tadını hatırlatan bu lezzet, artık kavanozlara sığıyor. Kızarmış ekmek, krep üzerinde kahvaltıda, cheesecake üzerinde tatlıda, eklerin sosunda hatta kahvenin içinde tatlandırıcı niyetine süt reçeli kullanabilirsiniz. Malzemeler basit ancak yapımı oldukça zahmetli. Kısık ateş başında ortalama 3-4 saatinizi geçirmeniz gerekiyor, bizden hatırlatması.

Malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu (silme)
 • 1 çay kaşığı vanilya

süt reçeli

Yapılışı: 

 • Süt reçeli için öncelikle tenceremize süt alınır ve kaynatılmaya başlanır.
 • Kaynama aşamasından hemen önce şeker eklenir ve şekerin erimesi üzerine biraz daha kaynatıldıktan sonra eklenen kabartma tozu ve vanilya (ekleme esnasında) sütün köpürüp-taşmaması için hızlıca karıştırılır, daha sonra da süt dibine tutmasın diye yavaş ama sürekli bir şekilde karıştırılarak süt reçeli yapımına devam edilir.
 • Ocağın altı bir süre sonra orta ateşe daha sonra da kısık ateşe alınır.
 • Tamamen kıvam alındıktan sonra da kapatılır. (Yaklaşık 3 saat)
 • Bilmeniz gereklidir ki reçeller kıvam alma aşamasında, biraz duru iken ocaktan alınır içindeki şeker soğudukça genleşir ve tamamen soğuduğunda gerçek kıvamına gelir ama bunu kestiremeyenler yanlarında bir kürdan bulundurur ve bu kürdan ile ister tırnaklarına, tırnaklarını kullanmak istemeyen kadınlar ise porselen tabaklara ara sıra damlatarak kıvamını reçelin anlayabilir. Eğer dağılmadan kalıyorsa reçelimiz kıvam almış demektir ancak damla dağılıyorsa kısık ateşte karıştırmaya devam etmemiz gerek.
 • Soğumaya bırakılır ve ardından buzdolabına konularak 1 seneye kadar tüketilebilir.
 • Afiyet olsun.

Kaydet

 4,739 total views,  2 views today

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir