RENKLİ KÖPÜK

Malzemeler:

  • Tıraş Köpüğü
  • Sıvı Boya
Yaş:
  • + 1 Yaş
Kazanımlar:
  • Dokunsal Duyunun Gelişimi
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma

      Genel olarak aileler, çocukların zihinsel ya da fiziksel gelişimine odaklanmakta ve çocuğa bir bütün olarak bakamamaktadır. Montessori günümüzden 100 yıl önce bunun önemini fark etmiş ve çocuğu bir bütün olarak ele alarak her yönüyle gelişmesi gerektiğini ileri sürmüştür. 

      Çocuğun öğrenmesinde duyular hayati önem taşımaktadır. Görme ve işitme duyusunun yanı sıra tatma, dokunma ve koklama duyusu da öğrenmede büyük öneme sahiptir. Çocuk ne kadar fazla duyu organıyla bilgiyi beyine iletirse; beynin bilgiyi algılaması ve hafızada tutması o kadar kalıcı olacaktır. Montessori bu nedenledir ki duyusal gelişime çok değer atfeder. 

      Biz de etkinliklerimizde duyulara hitap etmeyi amaçlıyor ve farklı duyuları geliştirme konusunda çaba sarf ediyoruz.

     Bu etkinliğimizde tıraş köpüğünü renklendirdik ve dokunsal duyuyu geliştirmeye çalıştık. Çocuğun köpüğün dokusunu hissetmesini ve renklerle karışımlar elde etmesini, parmak uçlarının hassaslaşmasını hedefledik. Çok da zevk aldık. Etkinliğin sonunda oluşan rengin ne olduğunu keşfedemesek de önemli değildi. Dokuyu hissetmenin keyfine vardık. 

 14,668 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir