KUMDAN KALELER

Malzemeler:

  • Kum
Yaş:
  • + 6 Ay
Kazanımlar:
  • Dokunsal Duyunun Gelişimi
  • Yaratıcılık
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

    Yaz tatillerinin vazgeçilmez etkinliğidir kumdan kaleler. Değişik varyasyonlarla çocukların yapmaktan hiç sıkılmadıkları, türlü şekillerde oluşturdukları, bir ayak darbesiyle yerle bir olan o muazzam oluşumlar. 

     Bu etkinliğimizde tahmin ettiğiniz üzere kumdan kaleler yapıyoruz. İşi henüz öğrenme aşamasında olduğumuz için biraz destek olmak şart. Sonrasında kendi deneyimlerini gerçekleştiriyorlar. Ancak ben de oyunlarına katıldığım için yeni bir video çekemiyorum. İşin en güzel kısmı ise yıkma kısmı Aybike Esra için. 

     Bu etkinlik çocuklarımıza neler katıyor dersek; liste epeyce uzuyor. Her şeyden önce dokunma duyusu gelişiyor çocukların. Kuma dokunmak, onun yapısını hissetmek büyük mutluluk veriyor. Sonrasında içine girdiği kabın şeklini alması ile neden-sonuç ilişkisi kurmaya yarıyor. İşin mantığını çözüyorlar. Kum doldurma aşamasında el göz koordinasyonu, dikkat ve ince motor becerileri gelişiyor. Aynı zamanda aktarma yapıyorlar. İşin içine kendi zevklerini katmaları ile de yaratıcılık ortaya çıkıyor. 

      Eğer tatile gitme alışkanlığınız varsa; çocuklarınıza mutlaka kumda oynamaları için de fırsat tanıyın. Gelişimlerine destek olun. Yaş sınırı olmayan bu etkinliği aile boyu keyifle oynayın.

label, , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir