KUMAŞ BOYAMA

Malzemeler:

  • Kumaş Boyası
  • Tişört
Yaş:
  • + 4 Yaş
Kazanımlar:
  • Sanatsal Etkinlikler
  • Yaratıcılık
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

     Orta okul yıllarımın hobisidir kumaş boyama. Halk eğitim merkezlerinde yazları öğrenci olan kızlar için kısa dönemli el-işi kursları açılırdı. Ben de her yaz bu kurslara katılırdım. Hem bu tarz şeylere ilgim olduğundan hem de yaşadığım küçük ilçede yapacak başka bir şey olmamasından kaynaklıydı bu eğilim. Kumaş boyama ve makine nakışı kurslarına katıldım bir kaç yaz. Güzel işlerde çıkarttım (öğünmek gibi olmasın). Yazlarımı en azından daha üretken değerlendirdim. 

    İşte o yıllarda en büyük hobilerimdendi tişört boyama. Kendi giydiğim tişörtlere, giysilere farklı desenler boyardım. Uzun yıllardır yapmıyordum. Geçenlerde eşimin getirdiği tişörtü değerlendirebileceğimi düşündüm ve sıvadım kollarımı. O amblem orada kalmamalıydı. Bunun en kolay yolu ise başka bir figürle amblemin üstünü kapatmaktı. Önce boyanın kapatıp kapatmayacağı ile ilgili tereddütlerim oldu. Keçe ile desen oluşturmayı deneyecektim. Ancak boya işe yaradı. Eee böyle bir etkinliğe başlanır da çocuklar dahil edilmez mi?

     Aybike Esra’ya kenar çerçevesini oluşturduğum şeklin içini boyattım. İlgisini çekti. Bittiğinde ise gözlerine inanamadı. İyi bir ekip çalışması oldu. 

    Bu etkinlikle Aybike Esra; tişörtlerin üzerinde var olan figürlerin nasıl oluştuğu ile ilgili bilgi edinmiş oldu. Bizimki el emeği göz nuru ama. Sanatsal etkinlik kapsamında eğlenceli ve üretken bir etkinlikti. El-göz koordinasyonunu ve dikkat becerilerini geliştiriyor, ince motor gelişime olumlu etkiler sağlıyor.Yaratıcılığı pekiştiriyor. Hem de tişörtler giyilebilir hale geliyor. Bir taşla bir sürü kuş 🙂

label, , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir