KASEYE TOP ATMA OYUNU

     Yazılarımı yazarken bazen paylaştığım etkinliklerin yazmaya değer olup olmadığını sorguluyorum. Site okuyucularının “amaaan bu da siteye eklenir mi?” diye hayıflanabileceklerini hayal ediyorum. Yazıların bazılarını elerken bazılarını ısrarla paylaşıyorum. Bu etkinlik de paylaşıp paylaşmamayı düşündüğüm yazılardan biri oldu. Acaba fazla basit mi kaçar diye düşünmedim değil. Ancak siteye eklemeye karar verdim. Neden mi? Bir kere bu site bir çocuk etkinlikleri sitesi. Etkinlikler basit de olabilir karmaşık da. İkincisi bu etkinlik her zaman her yerde her malzemeyle yapılabilecek bir şey. Eminim bir çok ebeveyn de çocuklarına yaptırıyordur. Ne işe yaradığını bilmek fena olmaz. Üçüncüsü burada çocuklar çok sevimliler (kargaya yavrusu kuzgun görünürmüş) ve gelecekte çocuklarımın bu videoyu izlemelerini istiyorum.

 

        Gelelim etkinliği kısaca anlatmaya. Bir top ve derin biraz da büyük bir kaseye ihtiyacınız var. Bu sepet yada kova gibi bir nesne ile de yapılabilir. Hatta top yerine buruşturulmuş kağıt ya da top haline getirilmiş bir çift çorap bile olabilir. Malzeme serbest. Çocuğun belirli bir mesafeden topu kaseye atmasını istiyoruz. Bu kadar basit. Peki ne işe yarıyor bu etkinlik? İşte faydaları o kadar basit değil. El göz koordinasyonu için harika bir aktivite. Bedeni kontrol etme, sabır ve kaba motor becerilerin gelişimi için birebir. Basketbol altyapısına da oyuncu yetiştirmiş oluyorsunuz :)) Evde gerçekleştirilmiş bir spor aktivitesi olarak düşünün. 

      Bu etkinliği çocuklarım yaklaşık bir yıl önce yapmışlardı. Oyunu ben değil onlar kurdu. Topu rastgele birbirlerine atarken, kaseye atmaya karar verdiler. Aybike o dönemde kardeşine karşı pek hoşgörülü değildi. Ama bu etkinlikte sanki karakteri değişmiş gibi kibar ve anlayışlı davranmıştı kardeşine. Ben de bu fırsatı kaçırmadım ve onları hemen kamerayla çektim. Bu etkinlik ve video da sitenin bir köşesinde dursun istedim. Umarım sizlerinde hoşuna gitmiştir. Etkinliği 1 yaşından itibaren çocuklarınıza uygulayabilirsiniz. İyi geceler…

label, , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir